Radyo TimeRadyo Time

“Gençlere tuzak kuruluyor”

Yeşilay Zümrüdüanka Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son haftalarda gençlerin inanç anlayışı üzerinden gündeme sokulan tartışmaların kesinlikle objektif ve iyi niyetli olmadığını vurgulayarak, “Sıhhati şüpheli haberler ve örnekler, formülasyonu sinsi sorular üzerinden gençlerimizin imanını, ahlakını ve akaidini tartışma konusu yapmak kesinlikle art niyetlidir. Yapılan tam anlamıyla bir sosyal mühendislik projesidir” dedi.
Bu haber 261 kere okunmuş.21 Nisan 2018, Cumartesi - 11:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeşilay 5. Zümrüdüanka Ödül Töreni’ne katıldı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeşilay’ın alkol, tütün, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar yanında, giderek yaygınlaşan teknoloji bağımlılığıyla da mücadeleye öncülük etmesini takdirle karşıladığını belirtti ve “Yeşilayımız hamdolsun başarılarıyla sadece ülkemizde isminden söz ettirmekle kalmıyor, engin birikim ve tecrübesiyle de dünyanın 41 ülkesindeki muadil kuruluşlara öncülük yapıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan titiz bir çalışma sonucu ödüle layık görülen sanatçıları, medya mensuplarını, akademisyen, sporcu ve siyasetçileri tebrik ederek, ödüllerin ülke, millet ve bağımlıkla mücadele eden tüm vatandaşlar için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

“Gençlerini kaybeden ülkelerin istikbali karanlıktır”

Konuşmasında, insan faktörünü dikkate almayan, gerekli özeni göstermeyen her teşebbüs ve politikanın akim kalmaya mahkûm olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “İnsanı dışlayan veya insanı sadece maddi yönden değerlendiren bir anlayışın başarı şansı da yoktur. Bir ülkenin asıl zenginliği yer altı ve yer üstü kaynakları değildir. Güçlü ülke; sanayisi, ekonomisi, ticareti, ordusu güçlü devlet manasına gelmez. Elbette bunların tamamı elzemdir, önemlidir, her biri kendi başına bir değerdir. Ancak, bize göre bir milletin en büyük hazinesi, en büyük güç kaynağı ruhen, zihnen ve bedenen sağlıklı nesillere sahip olmasıdır.”

“Evlatlarımız ne kadar zinde, ne derece sağlıklı olursa, ülkemizin geleceği o kadar parlak, o kadar aydınlık olur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gençlerini alkol, içki, uyuşturucu, sigara, kumar, terör gibi dehlizlerde kaybeden ülkelerin istikbali karanlıktır” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında evladını uyuşturucuya kaptırmış, bağımlık içerisinde kaybetmiş bir anne-babanın durumunun, evladını Kandil’e kaçıranlar karşısında hüngür hüngür ağlayan annelerin durumuyla aynı olduğuna işaret etti. Yeşilay’ın çalışmalarıyla gençlere millî mücadele bilinci aşılırken, işgal güçlerinin önünde de adeta bir set kurduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan bir asır önce işgal ve istiklal mücadelesinin gençler üzerinden verilmesinin önemine işaret etti.

“Bağımsızlığa giden yol, millî-manevi değerlerle mücehhez gençlere sahip olmaktan geçer”

Kurtuluş Savaşı’nın cephelerinden birinin de gençlerimizi ifsat girişimlerine karşı onları muhafaza ve müdafaa etmek olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Merhum Eşref Edip gibi Yeşilay’ı kuran kadrodan bir ismin Kuvayı Milliye ruhunun Anadolu’da öncülük etmesinin bir sebebi de budur. Çünkü onların nazarında nesilleri korumakla ülkeyi kurtarmak arasında hiçbir fark yoktur. Milletin gerçek bağımsızlığına giden yol aynı zamanda sağlıklı, şuurlu, millî-manevi değerlerle mücehhez gençlere sahip olmaktan geçer. İşgal kuvvetlerinin de aynı saiklerle genç kuşakların zihin, ruh ve beden sağlığını hedef almaları bu yüzdendir. Uyuşturucu ve içki müptelası olmuş, ahlaksızlık batağındaki bir gencin ne kendisine, ne ailesine, ne de ülkesine bir faydası yoktur” ifadelerini kullandı.

Güney Asya’dan Afrika’ya kadar dünyanın birçok bölgesinde sömürgecilerin, alkol ve afyon bağımlılığını silah olarak kullandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, uyuşturucu ticaretinin doğu ve batı bloğu arasındaki savaşın en önemli araçlarından biri hâline geldiğini hatırlattı. Büyük güçlerin himayesinde gerçekleşen bu kirli ticaretten elde edilen kazançlarla kimi ülkelerde darbelerin yapıldığını, iç çatışmaların körüklendiğini, demokratik rejimlerin tasfiye edildiğini de belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bizim gibi iddia sahibi ülkelerin başına musallat edilen PKK gibi terör örgütlerinin en büyük gelir kapısı nedir biliyor musunuz? Hâlen uyuşturucu ticaretidir, ortada böyle bir gerçek var. Ve tek taraflı çalışmıyor; bir, uyuşturucuyu satarak toplumlar uyuşturuluyor. Diğer taraftan elde edilen gelirlerle de silah mafyası güçlendiriliyor” şeklinde konuştu.

“Bazı uyuşturucu maddelerin kullanımı teşvik ediliyor”

Uyuşturucu ve zararlı alışkanlıkların, hâlen milletlerin geleceğini karartmanın en önemli silahı olarak kullanıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Genç kuşakları ifsat etmek için, özellikle medya, sinema ve müzik sektörü üzerinden bilinçli ve çok yönlü bir kampanya yürütülüyor. Bazı uyuşturucu maddelerin kullanımı bireysel tercih ve özgürlük kavramı altında, cafcaflı reklamların da desteğiyle, özellikle teşvik ediliyor” şeklinde konuştu.

Sadece bununla da kalınmadığını, eşzamanlı olarak bir milleti var kılan, onu ayakta tutan prensip ve geleneklerin de dinamitlenmeye çalışıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Örneğin, ahlak ve edep tahkir edilirken, eyyamcılık teşvik ediliyor. Vakarlı olmak hor, hakir görülürken, hedonizm göklere çıkartılıyor. Vatan sevgisi aşağılanırken, çapulculuk, vandallık, teröristlik övülüyor. Şuur ve özgüven sahibi olmak dünyadaki var oluş gayemizin bilincinde olmak utanç duyulması gereken hasletler gibi sunuluyor” dedi.

Türkiye’de sayıca az, ama sesi çok çıkan bazı çevrelerin de genç kuşakları ifsat kampanyasına taşeronluk yaptıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kesimlerin bir taraftan sınırsız özgürlük kisvesi altında her türlü marjinalliği, ahlaksızlığı, kötü alışkanlığı överlerken, diğer taraftan da millî ve manevi değerleri tahrip ettiklerini, bitmez tükenmez bir kinle bu ülkeyi ve milleti asırlarca ayakta tutan taşıyıcı sütunlarına hücum ettiklerine dikkat çekti.

“İdeolojik takıntılarla Türkiye’nin bağımlılıkla mücadelesine ket vurdular”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükûmet olarak son 15 yılda gençlerin ruh ve beden bütünlüğünü korumak için aldıkları tedbirlerde bu güruhun eleştiri oklarına muhatap olduklarını kaydederek, “Alkol düzenlemesinden uyuşturucuyla mücadeleye, eğitim reformlarından sosyal medya önlemlerine kadar her adımımızda bunları karşımızda bulduk. Ne adına? Özgürlük adına. Sevsinler böyle özgürlüğü” şeklinde konuştu.

Kimi zaman sokak gösterileriyle, kimi zaman Anayasa Mahkemesi’nin kapısında nöbet tutarak, kimi zaman da köşelerinden kendilerine saldırarak projelerini engellemeye, sabote etmeye çalıştıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Öykündükleri Batılı ülkelerdeki uygulamaları hayata geçirmeye çalıştığımızda, burada bile bizi yasakçı ilan ettiler. Gençlerin hukukunu korumak yerine, alkol lobisinin, sigara lobisinin, uyuşturucu baronlarının avukatlığını yaptılar. İdeolojik takıntıları sebebiyle Türkiye’nin bağımlılıkla mücadelesine ket vurdular” ifadelerini kullandı.

“Gençlere tuzak kuruluyor”

Son haftalarda gençlerin inanç anlayışı üzerinden gündeme sokulan tartışmaların kesinlikle objektif ve iyi niyetli olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sıhhati şüpheli haberler ve örnekler, formülasyonu sinsi sorular üzerinden gençlerimizin imanını, ahlakını ve akaidini tartışma konusu yapmak kesinlikle art niyetlidir. Yapılan tam anlamıyla bir sosyal mühendislik projesidir. Bu projenin amacı da sorunu tespit etmek ve çözüm bulmaktan ziyade, yapay bir gündem oluşturarak gençlere tuzak kurmaktır. Ancak daha önceki benzer teşebbüsler gibi, inşallah bu sinsi plan da işe yaramayacak, başarısız olacaktır. Gençlerimizin, kendilerine kurulan bu tuzağı boşa çıkartacak basirete ve ferasete sahip olduğuna inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında suni gündemlerle ülkeyi meşgul eden çevrelerin amaçlarını çok iyi bildiklerini ifade ederek, “Biz elbette bunlara boğun eğmeyecek, tuzaklarına düşmeyecek, doğru bildiğimiz yolda yürümekten bir an olsun vazgeçmeyeceğiz. Ne kadim değerlerimizden, ne ahlak ve edebimizden, ne demokrasimizden, ne de hak ve hürriyetlerden asla taviz vermeyeceğiz. Gençlerimizin özgürlük alanlarını genişletirken, onları en güzel, en donanımlı şekilde yetiştirmeye çalışırken, aynı zamana evlatlarımızı sürekli form değiştiren zararlı alışkanlıklardan da uzak tutacağız” şeklinde konuştu.

“Gençleri korumak geleceği kurtarmaktır”

Gençleri korumanın geleceği kurtarmak olduğu bilinciyle mücadeleyi kararlılıkla devam ettireceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belediye Başkanlığından bu yana bulunduğu her yerde alkolü kaldırdığını söyledi. Kendisini eleştirenlerin anayasaya bakmadıklarını, anayasada devletin gençlikle ilgili görevleri arasında onları kumardan, uyuşturucudan korumanın da bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinden önce gelen yönetimlerin hiç birisinin bunu uygulamadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hiçbir insanın kendisine ve başkalarına zarar verme özgürlüğü olmadığına dikkat çekerek “Her türlü bağımlılık bana göre kişinin harakiri yapması, intihar etmesi demektir. Bizim inancımızda, değerlerimizde de böyle bir özgürlük anlayışı asla vaki değildir” dedi.

“Milletimizi tüm zararlı alışkanlıklara karşı mücadeleye davet ediyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz insan olarak yaşatmakla, ihya ve inşayla, nefsi korumakla, birbirimize sahip çıkmakla mükellefiz. Bu bakımdan bağımlılıkla mücadeleyi sadece devletin ve Yeşilay gibi kurumlarımızın vazifesi olarak göremeyiz. Akademiden medyaya, öğretmenlerden aileye, mahalleye kadar herkes tam bir seferberlik ruhu içinde bu süreçte elini taşın altına koymalıdır. Şayet devletin yaptığını medya yıkarsa hiçbir yere varamayız. Sporcu, sanatçı örnek olurken, siyasetçi yanlışa düşerse yine hedefe ulaşamayız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal dayanıklılık ne denli güçlü olursa kişinin zararlı alışkanlıkların ağına düşmesinin de o kadar zor olacağını vurgulayarak, bunun için toplumsal hayatın kalbi olan aileye çok önemli görevler düştüğüne dikkat çekti. Bağlanacak bir dost, bir arkadaş veya bir aile ferdi bulamayan gençlerin, genellikle uyuşturucuya ve teknolojiye bağımlı hâle geldiğini, yalnızlaşan gençlerin çareyi sanal ortamlardaki sahte karakterlerde aradığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Hemen yanı başında derdini paylaşacak anne, baba, kardeş, arkadaş bulamayan çocuklar, internet zorbalarının tuzağına düşebiliyor. Manevi olarak yeterli eğitimi almamış, ruhundaki açlığı giderememiş evlatlarımız maalesef FETÖ gibi, DEAŞ, PKK gibi ihanet çetelerinin ağına takılabiliyor. Bizim bunların hiçbirine rıza gösterebilmemiz, göz yumabilmemiz, sessiz ve tepkisiz kalabilmemiz mümkün değildir. Bunun için milletimizi tüm zararlı alışkanlıklara karşı seferberlik ruhuyla mücadeleye davet ediyorum."

“Bağımlılıkla mücadele bir vatan görevidir”

Sözlerinin sonunda bağımlılıkla mücadelenin bir vatan görevi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkesine bağlı, milletini seven, geleceğini düşünen herkesin ideolojik ve siyasi farklılıklarını bir yana koyarak bu mücadeleye destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Yeşilay ülke genelindeki 114 şubesiyle bağımlılıkla mücadele alanında en yetkin, en birikimli, en köklü kuruluşumuzdur. Okulda bağımlılığa müdahale eğitim programı, Yeşilay yaşam becerileri eğitim programı, Yeşilay Danışmanlık Merkezi gibi projelerle de tüm Türkiye sathında etkinliği artırıyor. Hükûmetimizin 2018-2023 uyuşturucuyla mücadele eylem planında da Yeşilayımıza çok önemli görevler düşüyor. Yeşilay cemiyetinin sizlerin de katkısıyla inşallah çok daha başarılı işlere imza atacağına ben inanıyorum.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki