Radyo TimeRadyo Time

Güneş Enerji Santrali Alanya’ya en güzel kaynak oldu

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel; “Güneş Enerji Santralinden 1.387.962 TL gelir elde ettik. Sırada GES-4 Projemiz var. Bu proje ile belediyemizin elektrik sarfiyatının tamamını güneş enerjisinden karşılayacağız” dedi
Bu haber 285 kere okunmuş.02 Nisan 2018, Pazartesi - 15:05

 Alanya’nın Toslak Mahallesi, Karadağ Mevkiinde Temmuz 2017’de Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in hizmete soktuğu Alanya Güneş Enerjisi Santrali, her geçen gün Alanya Belediyesi’nin elektrik sarfiyat giderlerini azaltmaya ve belediye bütçesine katkı sağlamaya devam ediyor.   

 94 dönüm arazi üzerine kurulu olan GES,  Türkiye’nin Kamu Kurum ve Kuruluşları arasındaki en büyük Güneş Enerji Santrali (GES) olarak faaliyetlerini sürdürüyor.  Alanya Belediyesi tarafından enerji ihtiyacının büyük ölçüde karşılanması için Toslak Mahallesi’nde 1831 ve 1832 parsellerde kurulan 3 MW Şebeke Bağlantılı Güneş Enerjisi tarlasını faaliyete geçirilmişti. Güneş Enerji Santrali’nde 12.200 adet panel kullanıldı, Alanya’ya 40 yıl hizmet edecek şekilde tasarlandı.

 Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in en önemli projelerinden biri olan Güneş Tarlası’nın, Temmuz 2017’de kurulumundan Mart 2018’e kadar geçen sürede toplam üretim miktarı  3.318.061 KWH (kilowatsat) olarak kayıt altına alındı. Bu süre zarfında Alanya Belediyesi toplam 1.387.962 TL gelir elde etti.

 Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Alanya Belediyesi Güneş Enerjisi Santrallerimiz Türkiye'nin mevcutta kamu kurumları tarafından yapılan en yüksek kurulu güce sahip tesis olma özelliğini taşımaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hususunda projeler üretmeye devam ediyoruz. Alanya Belediyesi GES-4 Projesi için de hazırlıklara başladık. Konuyla ilgili gerekli izin ve altyapı çalışmaları sürdürülmekte, 2018 yılı itibariyle bu projeyi de hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz. GES-4 projesinin de hayata geçirilmesi ile belediyemizin elektrik ihtiyacının tamamı yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden sağlanmış olacaktır” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 5 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki