Radyo TimeRadyo Time

Güneş Enerji Santrali Alanya’ya en güzel kaynak oldu

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel; “Güneş Enerji Santralinden 1 Milyon 794 Bin 990 TL gelir elde ettik. Sırada GES-4 projemiz var. Bu proje ile belediyemizin elektrik sarfiyatının tamamını güneş enerjisinden karşılayacağız” dedi.
Bu haber 211 kere okunmuş.22 Mayıs 2018, Salı - 11:29

 Alanya’nın Toslak Mahallesi, Karadağ Mevkii’nde Temmuz 2017’de Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in hizmete soktuğu Alanya Güneş Enerjisi Santrali, her geçen gün Alanya Belediyesi’nin elektrik sarfiyat giderlerini azaltmaya ve belediye bütçesine katkı sağlamaya devam ediyor. 

 94 dönüm arazi üzerine kurulu olan GES, Türkiye’nin Kamu Kurum ve Kuruluşları arasındaki en büyük Güneş Enerji Santrali (GES) olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Alanya Belediyesi tarafından enerji ihtiyacının büyük ölçüde karşılanması için Toslak Mahallesi’nde 1831 ve 1832 parsellerde kurulan 3 MW Şebeke Bağlantılı Güneş Enerjisi tarlası faaliyete geçirilmişti. Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından kontrolleri sürdürülen Güneş Enerji Santrali’nde, 12.200 adet panel kullanıldı; Alanya’ya 40 yıl hizmet edecek şekilde tasarlandı. 

 Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in en önemli projelerinden biri olan Güneş Enerji Santrali’nin, Temmuz 2017’de kurulumundan Mayıs 2018’e kadar geçen sürede toplam üretim miktarı 3.824.200 KWH (kilowatsat) olarak kayıt altına alındı. Bu süre zarfında Alanya Belediyesi toplam 1 milyon 794 bin 990 TL gelir elde etti.

 Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Alanya Belediyesi Güneş Enerjisi Santrallerimizden ciddi gelirler elde etmeye başladık. Santralimizi daha da büyüteceğiz. GES-4 Projesi için de hazırlıklara başladık. Konuyla ilgili gerekli izin ve altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz. 2018 yılı itibariyle bu projeyi de hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz. GES-4 projesinin de hayata geçirilmesi ile belediyemizin elektrik ihtiyacının tamamı yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden sağlanmış olacaktır.” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki