Radyo TimeRadyo Time

“Hedef 5 milyar dolar ticaret hacmi”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birilerinin ülkemizin Balkanlar’daki faaliyetleriyle, Sırbistan, Bosna Hersek ile kurduğu güçlü iş birliğinden rahatsız olduğunu görüyoruz. Bu çevreler Türkiye'nin gayretlerini manipüle etmeye, olduğundan farklı yansıtmaya çalışıyor” dedi.
Bu haber 379 kere okunmuş.08 Mayıs 2018, Salı - 11:34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi oturumunun ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’i Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısı vesilesiyle ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, konseyin Ekim ayında Sırbistan’a gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında kurulduğunu hatırlattı.

“Hedef 5 milyar dolar ticaret hacmi”

Konsey toplantısı vesilesiyle ikili ilişkileri tüm yönleriyle ele alma imkânı bulduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca güncel bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunduklarını da belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017 yılında 1 milyar dolar eşiğini aşmasının sevindirici olduğunu söyleyerek, “2018'de temenni ediyorum ki bu 1 milyar doları 2 milyar dolara, daha sonra 3 milyar dolara ve hedef 5 milyar dolara çıkmak. Yatırımların karşılıklı olarak arttırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır” dedi.

“İş adamlarımızın Sırbistan’ın farklı bölgelerinde hayata geçirdiği yatırımları gururla, memnuniyetle takip ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün İstanbul’da değerli dostumla birlikte iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldik ve kendilerine bir heyecan verelim istedik ve Sırbistan’da yatırımları daha da arttırmaları noktasında kendilerine tavsiyelerimiz oldu. Bu toplantıda firmalarımızın karşılıklı yatırımlar konusunda ne kadar istekli olduklarını bir kez daha görme fırsatı yakaladık.”

“Belgrad-Saraybosna Otoyolu bir dostluk ve barış projesidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, girişimcilerin gerek ikili, gerekse karşılıklı olarak bu tür yatırımlara girmelerinin, ikili olarak da üçüncü ülkelerde yatırımlara girmelerinin, bu birlikteliği çok daha güçlü hâle getireceğini belirterek, “Sırbistan’ın ulaştırma altyapısının geliştirilmesi için tecrübelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Bu projeler bölgesel istikrar, huzur, refah ve bütünleşme yolunda da önemli bir rol oynayacaktır. Ülkemizin de katkılarıyla inşa edilmesi öngörülen Belgrad-Saraybosna otoyolu projesi bölgesel ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesini sağlayacak, her şeyden önce bir dostluk, bir barış projesidir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesinde Cumhurbaşkanı Vuçiç’in en başından itibaren açıkladığı ve sürdürdüğü desteği unutmalarının mümkün olmadığını belirterek, kendisine FETÖ ve PKK ile mücadelede verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

“Bölgenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmelerde Sırbistan’la ulaştırma, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji ve polis iş birliği başta olmak üzere bazı önemli belgeleri imzaladıklarını söyleyerek, bu temel üzerinde tüm alanlarda ilişkileri derinleştirerek sürdüreceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “TİKA’nın Sırbistan’da hayata geçirdiği 220’nin üzerindeki proje de ikili iş birliğimizin önemli bir ayağını oluşturuyor. Aynı şekilde Yunus Emre Kültür Merkezi, Türkçe öğrenmek isteyen Sırp dostlarımıza hizmet veriyor. Türkiye burslarıyla her yıl Sırbistan’dan onlarca öğrenciye ülkemizde üniversite imkânı sunuyoruz. Sırbistan’daki Sancak halkıyla Türkiye’deki Sancak kökenli vatandaşlarımız ise iki ülke arasındaki en güçlü insani köprüdür. Bu bağı güçlendirmek ve bölgenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Balkanlar’ın barış ve istikrarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, birilerinin Türkiye’nin Balkanlar’daki faaliyetleri ile Sırbistan, Bosna Hersek ile kurduğu güçlü iş birliğinden rahatsız olduğuna dikkat çekerek, bu çevrelerin Türkiye’nin gayretlerini manipüle etmeye, olduğundan farklı yansıtmaya çalıştıklarını söyledi.

“Şüphesiz meyve veren ağaç taşlanır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin çabaları da kriz ve istikrarsızlıktan medet umanların planlarına, bölgeye dair heveslerine çok büyük darbe indirmektedir. Bizim bu kesimlere tavsiyemiz, boş işlerle uğraşmak yerine Balkanlar’ın barış ve istikrarına katkı verecek konularla yoğunlaşsınlar ve burada bir gayret ortaya koysunlar” şeklinde konuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç: “Ziyaret çerçevesinde çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ise konuşmasında, karşılamanın mükemmelliği için teşekkür ederek, bunun hem kendilerine hem de Sırbistan halkına büyük onur verdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Vuçiç, demokratik bir şekilde seçilen yönetime yapılanları kabul edemeyeceklerini, 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin demokrasisine saldırıldığı zaman kendilerinin açık bir şekilde karşı çıkarak, kınadıklarını hatırlattı. Hem uluslararası hukuka, hem de NATO üyesi her ülkenin hukuk düzenine saygı duyduklarını söyleyen Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, Türkiye BüyükMillet Meclisi’ni ziyaret ettiklerini ve 15 Temmuz gecesinde şehit olanlar için çelenk bıraktıklarını belirtti.

Seçim döneminde olmasına rağmen kendilerine iki gün ayıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, ziyaret çerçevesinde çok önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydetti. Sırbistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bu şekilde gelişmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok büyük katkısı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Vuçiç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinden sonra pek çok yatırımcının Sırbistan’ın ücra bölgelerinde yatırım yaptığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Vuçiç bundan sonra da sadece ekonomik alanda değil toplumsal, kültürel ve spor alanında da ortak çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Vuçiç ayrıca Balkanlar’da barış ve güvenin tesisi adına Türkiye’nin katkıları için teşekkürlerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

“Bizim bütün gayretimiz bölgeye barışı hakim kılmak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Balkanlar’da barışın tesisine katkılarına yönelik bir soruya cevaben, “Bizim bütün gayretimiz özellikle de bu Yüksek Düzeyli Konseyle bölgeye barışı hâkim kılmak, çünkü dünya barışa hasret. Bizler de Balkanlar’da özellikle bu barışın egemen olmasını ve bu barışın altyapısını oluşturacak olan ne gerekiyorsa bunlara katkıda bulunmak, istihdam noktasında ciddi istihdam sağlamak ve bununla ilgili neler yapabiliriz ki şu anda konuştuğumuz bu altyapı çalışmaları bunun en güzel örneğidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarının Sırbistan’da yapacakları yatırımların tüm Sırbistan halkı için bir istihdam imkânı meydana getireceğini, bu imkânın da bölgede barış, huzur ve refah için birer vesile olacağını kaydetti.

“40 milyonluk turist potansiyeliyle Türkiye ciddi bir tırmanış içerisinde”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle turizm konusu üzerinde önemle durduklarını ifade ederek, “Turizmde gerek Sırbistan’dan Türkiye’ye, gerek Türkiye’den Sırbistan’a giden turist sayısı büyük önem arz ediyor, çünkü bu hizmet sektörüne bir hareket getirecektir. Hizmet sektörüne bir hareketin gelmesi, inanıyorum ki ciddi manada Sırbistan’ı rahatlatacaktır. Ve bizim bu konuda çok ciddi deneyimimiz var. Örneğin bu yıl bizim turist sayısı, şu andaki hesaplar onu gösteriyor, 40 milyonu bulacak. 40 milyonluk bir turist potansiyeliyle Türkiye ciddi bir tırmanış içerisinde. Ve hizmet sektöründeki bu birikimimiz, bu tecrübemizi istiyoruz ki Sırbistan’la paylaşalım ve Sırbistan’la gerekirse paket turizm noktasında planlamalara girelim, çünkü birbirimize yakın iki komşuyuz, bu adımları da atmamız mümkün” şeklinde konuştu.

“Batı, Balkanlarda attığımız adımları hazmedemiyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkanlar’da Türkiye’nin izlediği aktif politikadan duyulan rahatsızlıkla ilgili bir soruyu, “Batı özellikle Türkiye’nin Balkanlar’daki duruşunu pek hazmedemiyor ve Türkiye’nin bölgede attığı adımları, girişimleri, gayretleri hazmedemiyor. Fakat hazmetse de, hazmetmese de biz özellikle, Balkanlar’da bu tür yapabileceğimiz ne varsa ki bunları TİKA’yla yoğun bir şekilde yapıyoruz. Özellikle tarihî eserlerin ihyası için, inşası için elimizden gelen bütün gayretleri gösteriyoruz. Bundan sonraki süreçte de bunları yapmaya devam edeceğiz” şeklinde cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ile mücadele konusunda Sırbistan ile nasıl bir iş birliği yapıldığına yönelik soruya cevaben şunları kaydetti: “FETÖ konusunda onların Sırbistan’daki okullarıyla alakalı kararlı bir duruş sergilemeleri sebebiyle de ben değerli dostuma çok çok teşekkür ediyorum. Müşterek çalışmalarımızı yine devam ettiriyoruz, çünkü biliyorsunuz bu bir virüstür, bu virüsü tam manasıyla temizlemek gerekiyor ve bu konuda da bir endişe taşımıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin kendisiyle görüşme ve televizyon programlarında tartışma talebi ile ilgili soruyu şöyle cevapladı: “Özellikle televizyondaki tartışma olaylarına kesinlikle girmek istemiyorum, çünkü üzerimizden kimsenin prim yapmasını istemiyoruz. Ancak, partimde kendilerini kabul edebilirim. Çünkü burada kabul olayı farklı bir olay. Şu anda bizler malum partilerin adayları olarak buna girmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla hem partinin genel başkanı olarak, hem de partimde bu kabulün daha doğru olacağını düşünüyorum. Randevu talebinde bulundular ve bu talebe de herhâlde kısa zamanda bir cevap verir ve partimizde kendilerini kabul ederiz. Partimize de ayakları alışmış olur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısının ardından, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç onuruna, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî akşam yemeği verdi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, temaslarını tamamlamasının ardından Türkiye’den ayrıldı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, Esenboğa Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından uğurlandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki