Radyo TimeRadyo Time

Herkesin parası iade edilecek

Yargıtay emsal niteliğinde bir karar aldı. ‘Elektrik abonesinden kayıp kaçak parası alınamaz’ kararıyla, vatandaşın şimdiye kadar ödedikleri paraları geri almanın yolunu açtı. Bugüne kadar yapılan itirazlar da böylece karşılık buldu.
Bu haber 112 kere okunmuş.26 Kasım 2017, Pazar - 14:42

 Emsal niteliğini taşıyan karar sonucu, aboneler dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçak bedelini tahsil edebilecek. Sadece 2014 yılı için vatandaştan alınan para 5-6 milyar lirayı buldu. Bu bedel 36.9 milyon aboneye bölündüğünde, her abonenin 2014 yılı için 162 liralık alacağı olduğu ortaya çıkıyor. Üstelik vatandaş, elektrik dağıtım firmalarından ödediği paraları geriye dönük olarak da talep edebilecek. Vatandaşın geriye dönük 10 yıllık alacağını talep etmesi durumunda ise abone başına alınacak miktarın bin lirayı geçmesi bekleniyor.

 Elektrik dağıtım şirketleri, abone grubuna göre değişmekle birlikte faturanın yaklaşık yüzde 14’ünü ‘kayıp-kaçak bedeli’ olarak tahsil ediyor. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun “Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez” diyerek, aboneden kayıp-kaçak bedeli alınamayacağına hükmettiği karara konu dava, Mersin Silifke’de bir elektrik abonesinin şikayetiyle başlamıştı. Abone, elektrik faturalarından alınan kayıp kaçak parasının yasalara aykırı olduğunu belirterek, iadesi için başvurmuştu.

 Abonelerin, kayıp-kaçak parasını alabilmek için yargıtayın son kararını emsal gösterip dağıtım şirketi aleyhine dava açmaları gerekiyor. Davada aboneler, hem halen tahsil edilen kayıp kaçak bedeli için tedbir isteyecek hem de geçmiş 10 yıllık bedelin iadesini talep edecek. Abonelerin, faturaları 2 bin lira altı ise tüketici hakem heyetine 2 bin lira üstü ise mahkemeye başvurmaları gerekiyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki