Radyo TimeRadyo Time

“Hizmetlere devam edilecek”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni kabine toplantısıyla ilgili önemli konu başlıklarından bir tanesi ekonomiydi. Özellikle bütçe disiplininin sağlanması, enflasyonla mücadele, gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor” dedi.
Bu haber 450 kere okunmuş.14 Temmuz 2018, Cumartesi - 12:28

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, kamuoyu ile canlı olarak da paylaşılan toplantıda şunları söyledi:

“Yeni sistemimizdeki ilk Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından, ilk basın toplantımızı da yapıyoruz. Gündemimizdeki birkaç konuyu sizinle paylaşıp, sorularınızı alacağım.

Bildiğiniz gibi bugün 24 Haziran seçimlerinden sonra, yeni sisteme geçmek suretiyle ilk Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantımızı da Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirdik. Öncelikle tabi ki yeni sistem, 24 Haziran seçim sonuçları tekrar hepimize hayırlı, uğurlu olsun.

“Hız ve vakit kaybetmeden hizmetlere devam edilecek”

Bu Kabine Toplantısının en önemli vurgularından bir tanesi, hiçbir hız ve vakit kaybetmeden çalışmalara, hizmetlere devam edilmesi. Sayın Cumhurbaşkanımız bu yönde değerli bakanlarımıza gerekli talimatlarını ilettiler.

Şu anda bakanlarımız kendi bakanlıklarında brifinglerini alıyorlar, herhangi bir inkıtaya uğramaması çalışmaların, malum devlette süreklilik esastır, bu çalışmalarını da en kısa süre içerisinde tamamladılar ya da tamamlıyorlar.

Aynı şekilde önümüzdeki günlerde de yapılan çalışmalar çerçevesinde bakanlıklara üst düzey atamalar yapılacak,  bununla ilgili bakan arkadaşlarımız isim çalışmalarını yapıp Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edecekler ve ardından da buralardaki üst düzey atamalar gerçekleştirilecek.

Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi içerisinde bildiğiniz gibi oluşturulan yeni kurullar var, 9 tane politika kurulumuz var, 4 tane ofisimiz var, ilave olarak kurulan 2 tane başkanlığımız var, buralara da atamalar önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

“Bütçe disiplininin sağlanması ve enflasyonla mücadele önceliklerimiz arasında”

Yeni Kabine toplantısıyla ilgili önemli konu başlıklarından bir tanesi ekonomiydi. Özellikle bu konuyu sizinle de paylaşmak istiyorum. Ekonomi politikalarında yeni dönem için öncelikli konuların tespit edilmesi toplantının önemli konu başlıklarından bir tanesiydi. Cumhurbaşkanlığı Kabinemiz tarafından ortaya konulan hedefler için tüm bakanlıklar ve ekonomideki ilgili bütün birimler arasında tam bir eşgüdümün, koordinasyonun sağlanması için gerekli çalışmalar yapıldı, bundan sonra da bu koordinasyon Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ilgili birimler tarafından sağlanacak. Bu çerçevede, özellikle bütçe disiplininin sağlanması, enflasyonla mücadele, gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Aynı şeklide Türkiye’nin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi çerçevesinde atılması gereken adımlar da tespit edilmiş durumda. Bununla ilgili daha detaylı çalışmalar yapılıyor, özellikle de ihracat odaklı büyüme noktasında birtakım yeni adımların da hazırlıkları şu anda yapılıyor. Bu çerçevede tüm paydaşlarla istişare hâlinde belirlenecek olan orta vadeli bir program önümüzdeki haftalarda hazırlanıp Cumhurbaşkanımıza arz edilecek ve kamuoyuyla paylaşılacak. Bu özellikle ekonomideki canlılığın devamı açısından önem arz eden bir orta vadeli program olacaktır. Bu konuda detaylı açıklamayı da zaten Hazine ve Maliye Bakanlığımız da bir kısmını paylaştı, bundan sonra da paylaşacak.

“15 Temmuz sonrası Türk ekonomisine dair kehanetler doğru çıkmadı”

Türkiye ekonomisinin son 16 yılda gösterdiği performansı, canlılığı ve bünyesinin sağlamlığını devam ettirecek olan adımları da bundan sonra tüm ilgili kurul ve kurumlarımızın eşgüdümüyle devam edecektir.

Bildiğiniz gibi, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra özellikle Türkiye’de birtakım ekonomik krizlerin olacağına dair tahminlerde bulunuldu, kehanetlerde bulunuldu, ama hamdolsun bunların hiçbirisi doğru çıkmadı. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi -ki 2 gün sonra 15 Temmuz’un yıl dönümünü anacağız, o bağlamda da özellikle zikretmek istiyorum- Türkiye ekonomisinin, siyasetinin, toplumunun, devlet kurumlarının bünyesinin ne kadar sağlam olduğunu göstermesi açısından da o toparlanma sürecinin çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğini tekrar hatırlamakta ada var. Böyle bir darbe girişimi bir başka ülkede olsaydı, o ülkede devlet kurumları çöker, ekonomi dağılır, toplumsal kaos ortaya çıkardı, ama bunların hiçbirisi olmadı. Hatırlarsanız, 15 Temmuz darbe girişiminden hemen birkaç ay sonra biz üçüncü köprünün açılışını yaptık, Fırat Kalkanı Harekatını gerçekleştirdik ve o günden bugüne de hiç hız kaybetmeden iç politikada, dış politikada, güvenlik alanında, ekonomi politikalarında devletimiz, ilgili kurumlarımız tam bir koordinasyon içerisinde çalıştı ve geçtiğimiz yıl bildiğiniz gibi 7,4 büyüme oranı gibi gerçekten dünyada dikkatle izlenen bir büyüme oranını da yakalama imkanımız oldu. 2018’in ilk çeyreğinde de bu rakamlarda bir büyümenin gerçekleşmiş olması tabi ki son derece memnuniyet verici.

15 Temmuz’un yıl dönümü anma programları

Tabi 15 Temmuz’un yıl dönümü de geliyor bildiğiniz gibi arkadaşlar, pazar günü bununla ilgili tüm ülke çapında anma programları yapılacak. Özellikle Cumhurbaşkanımızın programını muhtemelen siz de merak ediyorsunuzdur, bu vesileyle paylaşmak isterim.

Pazar günü sabahleyin bir şehit kabrini ziyaretiyle başlayacak Cumhurbaşkanımızın programı, ardından Millet Camii’nde öğle namazında bir hatmi şerif merasimi gerçekleştirilecek, burada şehitlerimiz için okunan hatimlerin duası yapılacak. Hemen ardından bizim yeni kongre merkezimizde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla şehit yakınları ve gazilerle bir öğlen yemeği yenilecek. Ardından İstanbul’a geçilecek ve orada da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde şehitler makamı ziyaret edilecek ve halkımızla buluşmak suretiyle de Cumhurbaşkanımızın bir hitabı olacak akşam saatlerinde.

Tabi bu programın dışında, İstanbul, Ankara ve diğer bütün illerimizde valiliklerimiz ve diğer ilgili kurumlarımız marifetiyle de anma programları gerçekleştirilecek.

Ben bu vesileyle, tekrar 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında hayatını yitiren, şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimizi tekrar şükranla, minnetle yad ediyorum. İnşallah pazar günü zaten bu anma programıyla da bütün şehitlerimizi tekrar hatırlama imkânımız olacak.

“FETÖ mensupları eninde sonunda adaletin önüne çıkacak”

Tabi 15 Temmuz’un yıl dönümü bağlamında FETÖ’yle mücadeleyi de tekrar hatırlatmakta fayda var. Bildiğiniz gibi 15 Temmuz hain darbe girişiminden önce başlayan, ama darbe girişiminden sonra da hız kazanan FETÖ’yle mücadele hiçbir kesintiye uğramadan bugüne kadar devam etti, bundan sonra da devam edecek. Yurt içinde bildiğiniz gibi OHAL’in önemli hedeflerinden bir tanesi de bu darbe girişimini yapanların adalet önüne çıkartılmasıydı. Benzer yapıların, sadece FETÖ terör örgütünü değil PKK gibi, DHKP-C gibi, DEAŞ gibi diğer terör örgütlerinin de ülkemizin güvenliğine yönelik tehditlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen bir OHAL uygulaması vardı. Bu bağlamda bizim terör örgütleriyle mücadelemizde kararlı bir şekilde devam edecek. Dünyanın neresinde olursa olsun, FETÖ terör örgütünün mensupları eninde sonunda adaletin önüne çıkacaklardır. Bunun güzel bir örneğini de aslında dün gördük, Millî İstihbarat Teşkilatımızın son derece başarılı bir operasyonuyla bildiğiniz gibi Azerbaycan ve Ukrayna’dan iki tane üst düzey FETÖ imamı ülkemize getirildi. Daha önce bildiğiniz gibi Kosova’da benzer bir operasyonla 6 FETÖ mensubu getirilmişti ve bunların arkası da gelecek arkadaşlar. Ülkemize bu ihaneti yapan, 251 insanımızın kanına giren bu ihanet şebekesinin dünyanın hiçbir yerinde rahat nefes almasına izin vermeyeceğimizi bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum.

“NATO Sonuç Bildirgesi bizim açımızdan memnuniyet verici”

Yine bu bağlamda son iki gün bildiğiniz gibi, yani dün ve önceki gün Sayın Cumhurbaşkanımız Brüksel’de yapılan NATO Liderler Zirvesi’ne katıldı. Orada gündeme getirdiği konulardan tabi ki bir tanesi de Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı güvenlik riskleriydi. Özellikle Türkiye’nin aynı anda üç terör örgütüne karşı, yani PKK, DEAŞ ve FETÖ’ye karşı mücadele eden tek NATO üyesi ülke olduğu gerçeğini de oturumlarda yaptığı sunumlarda ve ikili görüşmelerde Cumhurbaşkanımız dile getirdi. Özellikle NATO’nun genel manada gündemini oluşturan konularda Cumhurbaşkanımız dört oturumda sunumlar yaptılar, birçok ikili görüşmeler yaptılar. NATO sonuç bildirgesi bizim açımızdan memnuniyet vericidir, özellikle Türkiye’nin güvenlik kaygılarının dile getirilmesi ve Türkiye’ye terörle mücadelede daha fazla destek verileceğinin ifade edilmesi bizim açımızdan memnuniyet verici bir paragraf olmuştur.

Bunun dışında, Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD, Almanya, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna devlet ve hükûmet başkanlarıyla da görüşmeleri oldu. Buralarda da detaylı bir şekilde hem ikili ilişkilerimiz, hem de bölgesel konular etraflı bir şekilde ele alındı. Önümüzdeki günlerde de gerek terörle mücadele, gerek seçim sonrası kabinenin atacağı adımlar konusunda da çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek. Bu çerçevede özellikle içeriye dönük olarak da 24 Haziran seçimlerinde verilen, yapılan vaatlerin de hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırılacak.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 7 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki