Radyo TimeRadyo Time

“Huzur ve refah ortamını yakalıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan programda, Ankara Atakule’de bir araya geldiği gençlerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.
Bu haber 250 kere okunmuş.28 Mart 2019, Perşembe - 14:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atakule'de buluştuğu gençlerin sorularını cevapladı. Program, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Yoğun bir seçim maratonunda olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu maratonda finale yakın Atakule'de gençlerle bu toplantıyı yapmanın kendisi için bir mutluluk vesilesi olduğunu ifade etti.

“Her geçen gün huzur ve refah ortamını yakalıyoruz”

Pazar günü yapılacak 31 Mart yerel seçiminin; Türkiye'nin beka sorununun öne çıktığı bir seçim olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadelede, Türkiye'nin dört bir yanında nelerin olduğunu sizler de takip ediyorsunuz. Gerek içeride gerek dışarıda bir mücadelemiz var. İçeride Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, dışarıda Kandil'den yönetilen bir süreci işliyoruz, takip ediyoruz. Mehmetçiğimiz, polisimiz, güvenlik korucularımız olsun çok ciddi bir mücadele veriyorlar. İyi bir netice aldığımızı düşünüyorum. Güvenlik güçlerimizin verdiği bu mücadeleyle her geçen gün biraz daha huzur, refah ortamını yakalıyoruz” diye konuştu.

Mardin'den geldiğini belirten ve söz alarak, Mardin'de yaşanan değişikliği anlatan bir kız öğrenci, Mardin'de bir genç olarak sosyal imkânların arttığını ifade etti ve “Mardin'de bir kültür üniversitesi projeniz olabilir mi?” sorusunu yöneltti.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin dil konusunda yaptığı değişimle bir açılımı kültürel bazda gerçekleştirdiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece kültüre, sanata yönelik... Tarihî yapılanmaya baktığınız zaman geçmişiyle çok farklı bir şehrimiz... Üniversitemiz yoğun bir şekilde gelişiyor. Kurduğumuz teknoparklar vasıtasıyla inovasyon çalışmalarını, o teknoparklar kapsamında ele almak, oralarda hem bu inovasyona destek verecek bir altyapıyı oluşturmak, bunun yanında da genç, üniversitelerde okuyan öğrencilerimiz için sadece burs, krediyle okumak değil, o teknoparklarda part time çalışmak suretiyle, diyelim ki yarım gün üniversitesinde derse gidiyorsa, yarım gün de gelip o teknoparkta çalışma imkânını bulacaklar. Buralarda inovasyona yönelik birçok yatırımlar olabilir” diye konuştu.

“Mardin bir medeniyetler şehri, üç dinin bir arada olduğu yer”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yatırımların neden gerçekleşmediği konusunda da “Bunun tek sebebi terör. Terörden dolayı maalesef. Mardin bir medeniyetler şehri, üç dinin bir arada olduğu yer. Kaldı ki burada AK Parti iktidarı olarak farklı dinlere ait mabetleri kendilerine ihya edip verdik, inşa edip teslim ettik. Bununla birlikte de onların yöneticileriyle aramızdaki ilişkiler de çok çok farklı bir konumda. Bundan sonra çok daha iyi olacak. Mardin'de bir dal çık geçmişte göremezdiniz. Ama şimdi Mardin'de dalçıklar var. Artık trafiğin yer altına alındığı imkânlar oluştu. Bunlar geçmişte niye yoktu, neden olmuyordu? Adamların derdi yatırım değil. Devletten aldıkları parayı dağa, Kandil'e gönderiyorlardı. Bu parayı biz sana Kandil'e gönder diye vermiyoruz ki bu para Mardin'de yaşayan insanlar, yapacağın yatırımlar için. Şimdi yine karşı tarafın bir adayı var. Teröre bulaşmış bir isim. Biz de bu konuda çok kararlıyız. Bundan önce olduğu gibi, 3, 5 sene bekle, acaba nedir, ne değildir, bekleyemeyiz. Şimdi bütün bunlarla ilgili GBT'leri, her şeyi hazır olarak elimizde tutuyoruz. Seçim sonucu neticelere göre de adımlarımızı atacağız” ifadelerini kullandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde öğrenci sayısının ciddi bir artış gösterdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dediğiniz de değerlendirilebilir. Yakında orada bir rektör ataması da yapılacak. Ondan sonra Artuklu'da çok farklı bir adımı atabiliriz” diye konuştu.

 

Etiketler: Recep Tayyip Erdoğan  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki