Radyo TimeRadyo Time

Hz. Mevlana Şeb-i Arus Sema Töreni ile anıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin Vuslatının 746. yılını Şeb-i Arus Sema Töreni ile andı. Manevi duyguların doruğa ulaştığı gecede semazenlerin sema gösterisi izleyenleri büyüledi.
Bu haber 480 kere okunmuş.18 Aralık 2019, Çarşamba - 12:37

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölüm yıl dönümünü muhteşem bir gece ile kutladı. Vuslatın 746. yılı nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen etkinlikte İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu Şeb-i Arus Sema Töreni gerçekleştirdi. 

Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, İl Kültür Müdürlüğü ve Konyalılar Derneği katkılarıyla düzenlenen etkinliğe Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Yüksel, Antalya Konyalılar Derneği Başkanı Süleyman Üre ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gecede Konyalılar Derneği tarafından, Vali Yardımcısı Ateş ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yüksel’e katkılarından dolayı plaket takdim edildi. 

Mevlana'nın fikirlerine çok ihtiyacımız var 

Gecede Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in selamlarını ileterek kısa bir konuşma yapan Başkan Vekili Mehmet Yüksel, “Gel, ne olursan ol yine gel’ sözüyle hoşgörünün, sevginin, saygının, adaletin ve toplumu birleştirmeye yönelik bir fikriyatı, ölüm gününü düğün olarak adlandırabilen bir düşünceyi anmak için buluştuk. Hz Mevlana'nın fikirlerine, hoş görüsüne, adaletine çok ihtiyacımız olduğu bir dönemi yaşıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu Şeb-i Arus Sema Töreni gerçekleştirdi. Manevi duyguların doruğa çıktığı gecede duygulu anlar yaşandı. Hz. Mevlana'nın ilhamıyla oluşturulmuş ve geliştirilmiş, sevgiliye yolculuk olarak adlandırılan semazenlerin sema gösterisi davetlileri adeta büyüledi. 

Etiketler: Şeb-i Arus   Mevlana   Antalya  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki