Radyo TimeRadyo Time

“İkinci paketteki ilan düzenlemesi basın için felaket olur”

CHP’li Mahmut Tanal’ın ikinci yargı paketinde yer alması beklenen resmi ilan düzenlemesine tepkisi sürüyor. Tanal, düzenlemenin gazeteler için felaket olacağını söyledi.
Bu haber 376 kere okunmuş.27 Kasım 2019, Çarşamba - 11:10

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın, Adalet Bakanlığı’nın Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlıklarını sürdürdüğü ikinci yargı paketinde yer alması beklenen resmi ilan düzenlemesine yönelik tepkisi devam ediyor.

TBMM Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda söz alan CHP’li Tanal, icra-iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınını kaldıracak olan düzenlemenin Türk basını ve özellikle de yerel gazeteler için felaket anlamına geleceğini ifade etti.

“Basın için felaket olur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün bürokratlar ve danışmanları tarafından yanıltıldığını savunan Mahmut Tanal’ın Genel Kurul konuşması şöyle: “Türk basını, Yargı Reformu’nun ikinci paketini endişeyle bekliyor. Çünkü pakette, icra-iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınını kaldıracak olan düzenleme yer alacak. Bu düzenlemenin hayata geçmesi, artan maliyetler nedeniyle zaten zor günler geçiren basın için felaket olur.

Bir yılda 200’ü aşkın yerel gazete ve TV kapandı

Özellikle yerel gazeteler diye bir şey kalmaz. Bakın sadece son bir yılda 200’ü aşkın yerel gazete ve televizyon kapandı. Resmi ilan yayınlama haklarını da ellerinden alırsanız yerel gazeteler ayakta duramaz.

Para kamuya geri dönüyor

Cumhurbaşkanı’na, Adalet Bakanı’na sesleniyorum: Bürokratlar, danışmanlarınız sizi yanıltıyor. İcra-iflas ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması, tasarruf anlamına gelmez. Basını bitirirsiniz, işsizler ordusuna yenilerini eklersiniz. Resmi ilanlardan elde edilen gelirler kamuya geri dönüyor. Vergileri, BİK komisyonunu, SGK kesintisini birlikte ele aldığımızda, devlet bir cebinden alıp bir cebine koyuyor. Sonuçta istihdam, habercilik, katma değer elde ediliyor.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki