Radyo TimeRadyo Time

İlçe Müftüsü İlhan gençlerle iftar sofrasında buluştu

Alanya Müftülüğü Gençlik Temsilciliğinin katkılarıyla Bilinçli Gençlik Spor Kulübü Derneğinde, Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan Üniversite öğrencilerine yönelik iftar programı düzenlendi.
Bu haber 274 kere okunmuş.16 Mayıs 2019, Perşembe - 14:19

Düzenlenen iftar programında akşam ezanının okunmasıyla birlikte oruçlar açıldı, iftar yemekleri yendi ve İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan’ın yapmış olduğu duaya hep birlikte amin denildi.

Programda ayrıca İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan, gençlere kısa bir konuşma yaptı. İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Böyle bir iftar vaktinde çok harika bir ortamda aile sıcaklığı içerisinde arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle aynı sofra etrafında toplanmak gerçekten güzel bir duygu. Öğrencilik hayatımızda bu tip faaliyetlerin bizlere ayrı bir değer verdiğini, hayati anlamda bir katkı sağladığını hissederdik. Eminim ki ailenizden uzak bu manevi ortam sizleri de mutlu etmiş, sizlere umut ve değer vermiştir.

İnsanlar zaman zaman dertleşeceği, kaynaşacağı, sofralarını paylaşacağı arkadaşlarla buluşmayı, yeni arkadaşlar edinmeyi arzu eder. Bugün bu güzel etkinliğe vesile olan arkadaşlarımıza, din görevlilerimize çok teşekkür ediyorum.

Necip Fazıl Kısakürek “İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya; bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya” mısralarında da ifade ettiği gibi İnsan hayatı bir su gibidir. Hep önüne gelen dertleri aşa aşa hedefine varmak ister. İşte bu hedef dünya hayatı değil; ahiret hayatıdır. Dünyasını da yaşamadan ebedi hayata varması da asla mümkün değildir.

Sizler şu an hayatınızın en güzel ve en verimli anını yaşıyorsunuz. Üniversite dönemi sona erdikten sonra kıymeti çok çabuk anlaşılan bir dönem. Mühim olan bu dönemin bitmeden farkına varmak, zihninizin, fikrinizin daha berrak ve daha açık olduğu, sıhhatinizin vücudunuzun daha kuvvetli olduğu bu önemli zaman diliminde geleceğe yatırım yapmak ve bu dönemin kıymetini bilmektir.

Birlik ve beraberlik içinde Ramazanı yaşıyoruz. Ramazan ayı bize hayatı yaşamanın kodlarını veriyor. Ramazan ayı nefsin peşinden koşmak değil; hep iyiyi elde etmek, güzeli elde etmek, hayrı elde etmek, insana faydalı olmayı tercih etmek noktasında bizlere mücadele etme azmi veriyor. Bu açıdan yaşadığınız Alanya İlçemizde sizlere kol kanata geren sizlerle beraber olan size bir aile sıcaklığı hissettiren böyle imkanların olması da kayda değer ve takdire şayandır.

Değerli gençler, okul hayatını sonlandırıp çalışma hayatına atıldığınız zamangeriye dönüp baktığınızda yanınızda ne kalmıştır? Hangi şeyler benim için daha önemlidir? Ne kazandım? diye geriye dönüp baktığınızda göreceksiniz ki manevi olarak geleceğe her ne yatırım yaptıysanız onların yanınızda olduğunu göreceksiniz. Asıl olan hiç bitmeyene, yok olmayana, batmayana talip olmaktır. Tükenenin peşinde koşanlar elbet bir gün kendileri de tükenecektir. Kaybolanın peşinden koşanlar bir gün mutlaka kaybolacaktır. Ama hakikatlerin peşinde olanlar her zaman ayakta olacaklardır. Üniversitede aldığınız bilgiler elbet çalışma hayatınızda yardımcı olacaktır. Ama asıl bilgi sizleri daima ayakta tutacak, size her zaman varlığını hissettirecek, değer kazandıracak, değerler manzumesi içerisinde olmanızdır. Onun da en güzel hakikati insanın Rabbini tanıması, kendini tanıması ve ebedi hayatı için yatırım yapmasıdır. İnşallah sizin bu güzel gönlünüz, bu açılmış olan hakikate yelken açarak, daha ileriye doğru güzellikleri kazanıp inşallah hem annenize-babanıza hem de ülkemize hayırlı insanlar olmayı hedef edinmenizdir. Çalışmalarınız, çabalarınız, gayretiniz derslerinizdeki başarınız elbette elzemdir. Bunlar zaten tartışılmaz hususlardır. Sizin yanınızda kalacak değerleri, önemli hususları, hatta ideallerinizi gerçekleştirme noktasındaki gayretleriniz sizi siz yapacak değerlerdir. Bugün vefat etmiş insanları hep hayırla yad ediyoruz. Onun için Kuran-ı Kerim, iyi insanları “Biz Muhsin kulları en iyi bir şekilde anarız.” buyuruyor. Mühim olan Muhsin olabilmek, iyi insan olabilmek, hakkı ile Allah’a kul olabilmektir. Ondan sonrası zaten hayatın bir gereğidir.

Değerli gençler, bütün olaylar bütün hesaplar hep gençlik üzerinedir. Herkesin gençlik üzerine bir hesabı vardır. Ve bu hesabı yaparken gençlik üzerine oynanan oyunlar üzerinde de sizlere bir takım yanlışları göstermezler. Davet ettikleri şeylerin yanlış veya batıl olduğunu söylemezler. Hep size doğru diye, iyi diye, dünyayı kazandıracak unsurlar olduğunu söyleyerek sizi yanlışlarına doğru sözlerle çağırırlar. O nedenle sizin şu anda yaşadığınız ortam çok vahşi bir ortamdır, çok canavarca bir ortamdır, içine aldığını yutan bir ortamdır. O nedenle çok dikkatli olmanız, çok hassas olmanız gerekiyor. Çok ince hesaplar yapmanız gerekiyor. Her çağırana, her davet edene icap etmemeniz gerekiyor. Gençlik üzerine oynanan oyunlar bugün ortaya çıkmış değildir. Yıllardan beri devam ediyor. Bugün 15-20 yaşlarında askerimize, polisimize, güvenlik güçlerimize silah çeken vatanımıza göz dikenler kim bilir hangi ümitlere umutlar bağlayarak kandırıldılar. Aynı şekilde gençler üzerinde çok büyük oyunlar oynanıyor. Bu oyunlardan birisi de batılı hak diye gösterip batıla çağıranlardır. Evinize, kapınıza, yurdunuza kadar gelip çok güzel laflarla, cici cümlelerle, albenili ifadelerle sizi kendi ağlarına düşürmek isterler. Bu nedenle çok dikkatli olmanız gerekiyor. Sizler bizim birer evlatlarımızsınız. Sizin yaşlarınızda bizlerin de evlatları var. Onun için ben sizleri çok iyi anlıyorum. Benim de okuyan evlatlarım var.Biz anne baba olarak farklı illerde olsak da her gün onlarla birlikteyiz. Anne babalarınız sizleri buraya gönderdi ama onların akılları daime sizlerledir. O nedenle çok çok dikkatli olmanız gerekiyor. Uyanık olmanız gerekiyor. Başınıza gelebilecek bir sıkıntı ve durum karşısında mutlaka güvendiğiniz insanlarla paylaşmanız gerekiyor. Size propaganda amacıyla gelen şu veya bu şekilde gelen kişileri mutlaka hem uzaklaştırın hem de bizlere haberdar edin.

Bugün sizleri misafir eden arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin hepsi çoğunlukla Din Görevlisi arkadaşlarımızdır. Burası da sizin için güvenli bir sığınaktır.

Ben kişinin Rabbiyle buluşma anı olan iftar vaktinde kazandığımız değerlerle hemhal olmanızı diliyor, hayatınızda başarılar diliyorum. Rabbim tuttuğumuz oruçlarımızı kabul eylesin. Cenab-ı Allah yolunuzu açık eylesin. Ufkunuzu açık eylesin. Ve sizleri her türlü tehlikelerden muhafaza eylesin.” dedi.

Programda ayrıca Bilinçli Gençlik Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ölmez tarafından da kısa bir konuşma yapılarak iftara katılan gençlere, katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür edildi.

İftar programı iyi dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki