Radyo TimeRadyo Time

“İnsanları sömürüyorlar”

Döviz kurlarındaki artışı bahane eden fırsatçı mağazalar ve zincir marketler, ürünlere gereksiz zam yaparken, bazı iş yerleri ise ürünlerin gramajını düşürerek gizli zam yapıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan oda başkanları, halkı fırsatçı mağazalar ve zincir marketlere karşı kendi mahallesindeki esnafını tercih etmeye davet etti.
Bu haber 198 kere okunmuş.01 Eylül 2018, Cumartesi - 13:52

 Döviz kurundaki yükselişi bahane eden fırsatçılar yine sahneye çıktı. Kimi elindeki ürünü stokluyor, kimi Türkiye'de üretilen ürünlere bile zam yapıyor, kimi ise gramaj oyunuyla vatandaşı kandırıyor. Konuyla ilgili bir gazeteye açıklamalarda bulunan Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp ve ALESO Başkanı Nuri Demir, AVM ve zincir marketlerin fırsatçı zamlarına karşılık kendi mahallesindeki esnafı tercih ederek esnafa sahip çıkılmasını istedi.

 Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "Dolar ve Euro’nun artışlarını fırsat bilen bazı işletmeler ve AVM'ler ürünlerine zam yapıyorlar. Bunun en bariz örneği insanları savunduğu sanılan aslında savunmayan 3 harfli marketlerin bu denli yola gitmeleri. Basınımızda yer alan haberlerde de bunu gördük. Melasa isim vermiyorum, ama 3 harfli bir zincir market doların yükselmesini fırsat bilerek bütün ürünlerine anında yüzde 20, yüzde 25 zam yaptı. Ama yerli yerel marketleri tercih ederseniz, yerel marketler aldıkları mallara göre hesaplar yaparlar. Ahilik kültüründe de o vardır yani. Eğer malı 3 liraya alıyorsan yüzde 20 kar marjını koyarsın onunla beraber satarsın. Bu 3 harfliler dediğimiz kan emiciler, kesinlikle böyle bir düşüncenin peşinde değiller. Ben inanıyorum ki ellerinde tonlarca malları var ama üstüne de yüzde 20'leri koyarak insanları nasıl sömüreceklerine ve fırsatçılarını ortaya koymuş bulunmaktalar. Merdiven altı gibi ne olduğu belli olmayan yerlerde ürünler yaptırıyorlar. Bu ürünlerin de insan sağlığını ciddi derece etkilediğini inanıyorum. Benim her zaman savunduğum bir şey var. Hiç bir şey daha kötü yapılmadan daha ucuza satılamaz. Bunun mutlaka gramajından ve kalitesinden ödün verirler.   Onun için insanlardan ricamız; yerel esnaflarına sahip çıkmaları, milli düşüncelerini öne çıkarmaları" dedi.

 Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, " Bazı şeyler Türk malı olduğu halde ham maddesi dışarıdan geldiği için dolarla birlikte maliyeti yükseliyor. Mesela bir giyim eşyasının ham maddesi dışarıdan geldiği için Dolar’la birlikte maliyeti yükseliyor ve kendiliğinden zam oluyor.  Onun için 200 liraya alınan şey 250 lira olunuyor. Bunlar ekonominin gelişi ve gidişatına göre satışlar. Bunlar mecburi yapılan zamlar. Ama tabii bir de bunun dışında Dolar ve Euro’nun artmasını fırsat bilen kişiler var. Bunları Allah'a emanet ediyoruz.  Dövizin artması bahane ederek ürünlerine gereksiz zam yapanlar kişiler de var. Malına zorunlu zam gelmeden zam yapan kişiler yanlış yapıyor. Ama bunu o yaptı ve ya da bu yaptı diyemeyiz. Arada kötü niyetli fırsatçılar da olabiliyor. Fırsatçı yoktur, hep esnaf iyidir diyemeyiz. Arada benim üyem olur, bir başkasının üyesi olur, yanlış hareket yapan kişiler de olabilir.  Ama bunlar çoğunlukta değil. Çoğunlukta alışa göre satış yapan dürüst esnaflarımız var. Bir de haberlerde görüyoruz; bu bazı AVM'ler ve büyük işletmeler de ürünlerine gereksiz zam yapanlar da var. Onun için halkımız kendi mahallesindeki tanıdığı bildiği esnafı tercih etmeli ve onlara sahip çıkmalı" diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki