Radyo TimeRadyo Time

İş yaşamında duygusal zeka fark yaratıyor

Sodexo’nun hazırladığı ‘İş Yeri Trendleri Raporu’nun yeni sayısı yayınlandı. İş yaşamında ‘duygusal zekanın öneminin incelendiği raporda, duygusal zekası yüksek çalışanların daha çok tercih edildiğine ve daha kolay yükseldiğine dikkat çekiliyor.
Bu haber 87 kere okunmuş.20 Aralık 2018, Perşembe - 10:54

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, “Dünya değişiyor, iş yaşamında çalışanlardan beklentiler de farklılaşıyor. Farkındalığı yüksek, sosyal bilinç sahibi, ilişki yönetimine hâkim isimler iş yaşamında bir adım öne çıkıyor” dedi.

72 ülkede her gün 100 milyon kişiye hizmet veren Sodexo’nun hazırladığı ‘İşyeri Trendleri Raporu’ incelemesinde iş yaşamında sıkça konuşulan ‘duygusal zekayı inceledi. Duygusal zekanın organizasyonlar ve günümüzün önde gelen liderleri için temel bir beceri haline geldiğinin belirtildiği raporda, bu gücün her zamankinden daha önemli olduğunun altı çiziliyor. “Duyguları etkili bir şekilde yönetme kapasitesi” olarak tanımlanan duygusal zeka, Dünya Ekonomik Forumu, 2020 için en iyi 10 yetkinlikten biri olarak tanımlıyor.

Duygusal zekaya sahip çalışanlar daha yüksek verimlilik sağlıyor

Değişen dünyayla birlikte iş yaşamında çalışanlardan beklentilerin de farklılaştığını belirten Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, “İş yaşamında artık IQ’dan çok duygusal zekâ (EQ) ön plana çıkıyor. Çünkü farkındalığı yüksek, sosyal bilinç sahibi, ilişki yönetimine hakim isimler iş yaşamında daha başarılı olurken şirketleri de başarıya taşıyor. Daha yüksek duygusal zekaya sahip çalışanlar daha yüksek verimlilik ve daha fazla müşteri memnuniyeti sağlıyor” dedi.

İş odaklı yöneticiler ‘kötü patron’ olarak yorumlanıyor

Raporda, iş dünyasıyla birlikte liderlerin de değiştiğine dikkat çekiliyor. Çalışmaya göre artık az sabırlı, çalışanlarına bağlılık ve saygı duymayan, iş odaklı yöneticileri çalışanları ‘kötü patron’ olarak yorumlanıyor. Çalışanlarına bağ kuramayan, duygusal zekası düşük isimlerin de hedeflerine ulaşmasının ve başarılı olmasının güçleştiğinin altı çiziliyor. Duygusal zekası yüksek liderlerin yönetiminde çağa ayak uyduran şirketler, ekiplerini motive ve değerli hissettirmek için doğru psikolojik ve fiziksel şartları oluşturuyor.

Sodexo İşyeri Trendleri Raporu’nda duygusal zekâ incelemesinde ön plana çıkan başlıklar şöyle:

Duygusal zekâ işe alımlarda büyük rol oynuyor. 2011 yılında gerçekleştirilen Career Builder anketine göre, işverenlerin yüzde 59’u yüksek IQ’lu bir çalışan yerine duygusal zekâsı yüksek bir çalışanı tercih ediyor. Çalışanların yüzde 71’i işverenlerin duygusal zekaya, IQ’dan daha fazla önem verdiğine inanıyor.

Şirketler duygusal zekâları yüksek idareciler tarafından yönetiliyor. Yöneticilerin yüzde 74’ü duygusal zekâsı yüksek isimler.

Satış temsilcilerinin işe alım süreçlerinde duygusal zekaya önem veren bir şirketin bu çalışmayla birlikte yüzde 63 oranında daha başarılı olduğu ortaya çıktı.

Şirketler, çalışanlarına duygusal zekâ gelişimi anlamında eğitimler de düzenliyor. Bu çalışmalar kapsamında yüzde 70 oranında olumlu sonuç alınabiliyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki