Radyo TimeRadyo Time

"İş yerleri kapatılan esnafın psikolojisi bozuldu”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüs tedbirleri kapsamında geçici olarak dükkanları kapatılan çok sayıda esnaf ve sanatkarın psikolojilerinin bozulma aşamasına geldiğini söyledi. Gürer, iş yeri kapatılan esnafa ve işsiz kalan çalışanlarına Ramazan ayı öncesinde maddi destek sağlanması gerektiğini belirtti.
Bu haber 131 kere okunmuş.10 Nisan 2020, Cuma - 13:20

Kepenk kapatan esnaf evine ekmek götüremiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüsle mücadele sürecinde, İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan bir genelge ile 250 bine yakın esnaf ve işletmenin geçici olarak kapatıldığını, yüz binlerce esnaf ve bu iş yerlerinin kapatılması nedeniyle işsiz kalan vatandaşın evine ekmek alamaz duruma geldiğini ifade etti. 

Çocuğuna süt alamayan esnafın psikolojisi bozuldu

Korona virüs salgınının yıkıcı ekonomik etkilerinin, toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi işlerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkarı da büyük ölçüde olumsuz yönde tesir ettiğini ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çok sayıda esnaf ve sanatkarımız bize telefon ya da mail yoluyla ulaşarak, içinde bulundukları olumsuz tabloyu anlatıyor ve dert yanıyorlar. Evine ekmek  alamadığı için, evde tencere zor kaynar olduğunu belirterek psikolojilerinin bozulma aşamasına geldiğini söyleyen esnaf ve sanatkarlarımız var” dedi. 

Berberler, kahveciler bekliyor

Zaman zaman haber bültenlerinde “Evlere tıraşa giden ya da dükkanlarında kaçak tıraş yapan” berberlerle ilgili haberlere rastlandığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Korona virüsle mücadele kapsamında berberlerin geçici süreyle kapatılması  kararı geldi. Hastalığın önlenmesi için doğru bir karardı Ancak zorunluluk nedeniyle kapatılan bu iş yerleri ile buralarda çalışan usta, kalfa ve çıraklar şu anda evlerinin geçimini sağlayabilecek durumda değiller. Ne elektrik ne su ne doğalgaz faturalarını ödeyebiliyorlar ne de kiralarını verebiliyorlar. Çok sayıda berber ve kuaför ile bunların yanında çalışırken işsiz kalan onlarca yurttaştan telefon alıyoruz. Durumun vahametini anlatıyorlar. Gerçekten zor durumda olan esnafımıza, sanatkarımıza böylesine zor bir süreçte mutlaka maddi destek sağlanmalıdır” diye konuştu. Gürer KOSGEB kapsamına dahi alınmayan kahvehane işletenler ve orada çalışanlarında mağduriyetleri çözüm bekliyor” dedi.

Ramazan ayı öncesinde esnafa maddi destek sağlanmalı

İş yeri kapatan esnafa ve bu iş yerlerinde çalışırken işsiz kalan vatandaşlara Ramazan Bayramı öncesinde maddi destek sağlanması gerektiğini ifade eden Gürer, “geçici olarak kapatılan iş yerlerinden, esnafın kira harcamaları devlet tarafından karşılanmalı, çalışanlara asgari ücret üzerinden destek sağlanmalı ve var olan kredileri  ödemeleri ertelenmelidir” şeklinde konuştu. 

Ekonomik istikrar paketi yeniden düzenlenmeli 

Açıklanan ekonomik destek paketlerinin belli sektörleri ve belirli grupları kapsayacak şekilde değil, tüm sektörleri dahil edecek şekilde yeniden düzenlemesi gerektiğine vurgu yapan CHP Milletvekili Gürer, “Esnafın salgın süreci sona erdikten sonra yeniden iş yerine açabilmesi, ayakta kalabilmesi için maddi desteğe ihtiyacı var. Ekonominin bel kemiği olan esnafın bu süreçte maddi ve manevi olarak desteklenmesi gerekiyor. Bazı destekler sağlandığı ifade edilse de özellikle bankalar  sicil  nedeniyle esnafa gereken yeterli desteği vermemektedir. Kredi erişiminde sorun vardır. Bankalar esnafa verdiği kredi de şartlar esnetilmelidir. Sonuç itibariyle kredi, geri ödemesi olan bir borç alacak ilişkisidir. Esnaf, zaten yüksek borçlanmadan mustaripken, hükümetten doğrudan destek paketleri beklemektedir.”diye konuştu. 

 

 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki