“İşkenceye karşı kurulan TİHEK’in strateji belgesini Erdoğan onaylıyor”

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayriinsanî veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesine Ek İhtiyari Protokol hükümleri çerçevesinde oluşturulan Ulusal Önleme Mekanizması görevini yerine getirmek üzere kurulan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) hakkında açıklamalarda bulundu.
Bu haber 279 kere okunmuş.25 Ekim 2019, Cuma - 10:18

İnsan haklarını koruması, işkenceyi önlemesi beklenen TİHEK’in yeniden yapılandırılıp özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini kaydeden Tanal, “İşkence ve kötü muameleyle etkin mücadele etmekle görevlendirilen TİHEK’in hükümetin emrindeki bir kurum olması son derece yanlıştır. TİHEK’in başkan ve üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.  Cumhurbaşkanı istediği an başkan ve üyeleri görevden alabiliyor” dedi.

THİEK hazırladığı strateji belgesini onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi

TİHEK’in hazırladığı strateji belgesinin uzun süredir onay için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasında beklediğini belirten Tanal, “AKP iktidarında Türkiye’nin insan hakları, demokrasi, adalet ve özgürlükler konusundaki karnesi ortadayken, adında ‘insan hakları’ ve ‘eşitlik’ kavramları geçen TİHEK’in tamamladığı strateji belgesi onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderiliyor. Düşünebiliyor musunuz? İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, kendi yol haritasını, yapacaklarını, mücadele alanlarını, hedeflerini özgürce belirleyemiyor. Strateji belgesini yürütme erki onaylıyor. Cumhurbaşkanının istediği, izin verdiği tarzda bir strateji belgesi hazırlanıyor. TİHEK için bağımsızlıktan söz edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Raporlar usulen hazırlanıyor

Yürütmenin kontrolündeki TİHEK’in hazırladığı raporları okuyanların hayal kırıklığına uğramasının kaçınılmaz olduğunu belirten Tanal, kurumun hak ihlalleri konusunda en fazla şikayet edilen cezaevleriyle ilgili raporlarının son derece yetersiz olduğunu aktardı. Tanal, usulen hazırlanmış raporlarla karşılaştıklarını dile getirdi.

THİEK bağımsız olmalı ve her kapıyı açabilmeli

Tanal, “Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, devletten bağımsız olmalıdır. Ayrıca TİHEK, anayasal güvenceyle her kapıyı açabilmelidir. TİHEK uzman ve personel sayısı bakımından da son derece yetersiz kalıyor. Uzman ve personel sayısı arttırılmalıdır. Yine TİHEK’in ayrı bir bütçesi olmalıdır” diye konuştu.

11 üyeden sadece biri kadın

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun 11 üyesinden sadece bir tanesinin kadın olduğunu aktardı. Tanal, 11 üyenin meslek gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise 5 üyenin hukuk, 2 üyenin ilahiyat, 2 üyenin kamu yönetimi, 2 üyenin de uluslararası ilişkiler mezunu olduğunu söyledi.

Uluslararası örnekler  

Kadın üye ve meslek grupları açısından uluslararası örneklere bakıldığında ise Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) mevcut 46 üyesinden 21’inin kadın olduğunu belirten Tanal, CPT’nin 46 üyesinin meslek gruplarına göre dağılımını da şöyle aktardı:

Hukukçu: 22
Medikal doktor: 9
Adli tıp uzmanı: 1
Psikiyatrist: 4
Psikolog: 3
Psikoterapist: 1
Sosyal hizmet uzmanı: 1
Sosyolog: 1
Eski hapishane müdürü: 2
Kriminoloji uzmanı: 2

 

Etiketler: TİHEK   Mahmut Tanal  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki