Radyo TimeRadyo Time

İsrail'den 400.000 turist bekleniyor

Türkiye Otelciler Birliği'nin yaptığı değerlendirmeye göre, bu yıl İsrail'den gelen turist sayısı 400.000’e ulaşabilir.
Bu haber 565 kere okunmuş.20 Şubat 2017, Pazartesi - 15:55

 TÜROB'dan yapılan açıklamada, Türkiye ve İsrail ilişkilerinde başlayan normalleşmenin ardından gerçekleştirilen Uluslararası Akdeniz  Turizm Fuarı'nda alınan sonuçların, İsrail  turizm pazarıyla ilgili beklentileri artırdığı belirtildi.

 Türkiye'nin 7 yıl aradan sonra ilk kez bakanlık düzeyinde katıldığı fuar sonrasında  İsrail 'den gelen turist sayısında artış beklendiği kaydedilen açıklamada; "TÜROB'un yaptığı değerlendirmeye göre, bu yıl İsrail’den gelen turist sayısı 400.000’e ulaşabilir. İsrail, geçen yıl turizmde artış gösteren nadir ülkeler arasında yer almıştı. 2016 yılında  Türkiye'ye gelen turist sayısı % 30 düşerken, İsrail 'den gelen turist sayısı ise % 30 artarak 294.000 kişiye ulaşmıştı" denildi.

 Fuar sonrasında TÜROB tarafından hazırlanan sonuç raporunda, iki ülke arasında gerçekleştirilen temasların ve canlandırılan ilişkilerin  İsrail pazarı için doping olacağı belirtildi.

 İsrailli turistlerin, tatil amacıyla Antalya, Alanya, Marmaris ve Bodrum'u öncelikli olarak tercih ettiği kaydedilen raporda, hava yolu ile sadece 45 dakikalık uçuş mesafesinin önemli bir avantaj olduğu bildirildi. Raporda, kültür turizmi amacı ile Türkiye'ye gelen İsrailli turistlerin de en çok İstanbul, Doğu Karadeniz ve Kapadokya bölgesine ilgi gösterdiği belirtildi.

 Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, iki ülkenin başta inanç turizmi olmak üzere özellikle uzak destinasyonlarda ortak tanıtım kampanyaları yürütebileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

 "İsrail pazarında; Rize ile Batum ortak destinasyon, Kapadokya, Doğu Karadeniz, Şanlıurfa ve İzmir destinasyonu tanıtımı olumlu sonuçlar verecektir. İsrail-Türkiye arasında feribot seferlerinin Haifa-Antalya, Mersin, Alanya olmak üzere tekrar başlatılması turizm talebine olumlu katkı sağlayacaktır. Türk Hava Yolları'nın her gün 9, Pegasus'un ise her gün 3 adet, İstanbul-Tel Aviv karşılıklı uçuşu bulunması, İsrail'den Türkiye'ye gelecek olan ya da Türkiye üzerinden aktarma yapacak turistler için oldukça önemli bir ulaşım ve tercih avantajı oluşturuyor. İsrail pazarı ile ilgili fuarda yapılan ikili görüşmeler dikkate alınarak 2017 yılında ülkemize gelecek İsrailli turist sayısında artış trendinin süreceğini öngörüyoruz"

 

Etiketler: TÜROB   İsrail   Türkiye  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki