Radyo TimeRadyo Time

İşte Çarşambaoğlu Kardeşlerin başarı öyküsü

Mahkum olmak eğitimsizliği gerektirmiyor. Mahkum oldular, ama okumayı, öğrenmeyi, eğitimi elden bırakmadılar. İşte Alanya Kapalı Cezaevinde hükümlü olan 3 kardeş Hasan, Hilmi ve Hüseyin Çarşambaoğlu’nun pes etmeden sürdürdükleri kısa ve başarı dolu mücadeleleri:
Bu haber 1994 kere okunmuş.02 Mayıs 2018, Çarşamba - 16:00

 Adı Hasan Soyadı Çarşambaoğlu. Öğrenim Durumu İlahiyat Fakültesi ve Türk Dili Edebiyeti mezunu. Son durumu Alanya L Tipi Cezaevinde mahkum. Memleketi Alanya.

 Adı Hüseyin Soyadı Çarşambaoğlu. Öğrenim Durumu İşletme Fakültesi mezunu. Son durumu Alanya L Tipi Cezaevinde mahkum. Memleketi Alanya.

 Adı Hilmi Soyadı Çarşambaoğlu. Öğrenim durumu  4 yıllık Eskişehir Üniversitesi  Sosyoloji Bölümü mezunu ve Medya İletişimi okuyor. Alanya L Tipi Cezaevinde mahkum. Memleketi Alanya.

 Eğitimsizliğin diz boyu devam ettiği ülkemizde aslında okumanın ve öğrenmenin yaşı olmadığını gözler önüne seren bu kardeşlerimiz, kaldıkları Alanya L Tipi Kapalı Cezaevinde başarıdan başarıya koşuyorlar. 

 Ortaokul mezunu olan ve daha sonra uzun süreli girdikleri cezaevlerinde hem öğrenen hem de  öğreten bu 3 kardeş, Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi  E1 Koğuşunda gece gündüz çalışarak, birçok üniversiteyi bitirerek, büyük takdir topladılar. Ayrıca çok sayıda başarı ödülü aldılar. 2005 ve 2006 yıllarında Alanya’daki sokak olaylarında kendilerini ön plana atarak vatandaşlarımızdan iş yeri sahiplerinden haraç kesen kimselerle mücadele eden ve mağdurların koruması anlamında çıkan bir takım olumsuzluklara adlarının karışması neticesinde dönemin içişleri bakanının talimatları sonucu çete damgası yiyerek, hapse girdiler. 30 yıla yakın ceza alan bu  kardeşlerimiz, ne yazık ki Alanya Halkı ve yakınları tarafından hiçbir destek görmedi.

 Öte yandan Alanya L Tipi Açık ve Kapalı Cezaevinde yaklaşık 2500 mahkum ve tutuklu bulunuyor. Bunca mahkumun içinde okuma yazma durumu da son derece düşük. Türkiye’deki cezaevlerinde tüm mahkumlar üzerinde yapılan bir incelemede ise, hapse giren kişilerin ailelerine bakıldığı zaman hepsinin anne ve babalarının ilkokul veya ortaokul mezunu  olduğu  ortaya  çıkıyor. Bu da  gösteriyor ki, ülkemizde suç oranlarının artmasına neden olan faktörlerin başında aileler ve eğitimsizlik geliyor. Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Cezaevinden örnek verecek olursak, 2500 mahkumdan sadece 28  kişi üniversite veya başka okulları bitirmek için çaba sarf ediyor. Okuma öğrenme isteği olan bu mahkumların 10’u sadece Kapalı L Tipi E1 Koğuşundalar. Yani yukarıda isimlerini saydığımız kardeşlerimizin destekleriyle öğrenim görüyorlar.  

 Özetle belirtmemiz gerekir ki, okumanın yaşı, zamanı, yeri yok.  Hasan, Hüseyin ve Hilmi   Çarşambaoğlu Kardeşler içinde bulundukları küçük dünyada yanındaki mahkumları  eğitiyor, öğretiyor. Ayrıca Kuran okumayı, namaz kılmayı sevdiriyorlar. Sonuç olarak yaptıkları çalışmalarla Alanya L Tipi Cezaevinin daha başarılı olması için çaba sarf ediyorlar.  Bu anlamda kendilerinin kutlanması ve takdir edilmesi gerekmektedir. Yöneticilerin bu durumu çok iyi değerlendirmesi, Alanya L Tipi Cezaevindeki eğitim ve öğrenim konularına ve kurslara bunun yanında cezaevi ekonomisine katkı sağlayacak gelir getirici çalışmalar  yapılmasına çok önem vermeleri bir kez daha ortaya çıkıyor. 

 Yazdıklarımız dikkate alınırsa işte o zaman Alanya’mızda Avrupa kentlerindeki hapishanelerden hiçbir farkımız yoktur diyeceğiz.

-Haberin videosu için tıklayın! 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki