Kadınlar Alanya’dan Türkiye’ye mesaj verdiler

Alanya’da Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 82. yıldönümü kutlandı. Kadınlar adına konuşma yapan Alanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ümran Aykut, kadınlara tanınan bütün hakların Atatürk devriminin eseri olduğunu belirtti.
Bu haber 753 kere okunmuş.05 Aralık 2016, Pazartesi - 14:29

 Alanya Kent Konseyi öncülüğünde Alanya Kaymakamlığı ve Alanya Belediyesi'nin destekleriyle Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, CHP İlçe Başkanı Ali Takavut, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, ilçe siyasi partilerin kadın temsilcileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlardan kadınlar katıldı. 

 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına verilen Seçme ve Seçilme Hakkının 82. yıldönümü dolayısıyla belediye, siyasi partiler ve sivil toplum kuruşları kadın temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.  

 Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kadınlar adına konuşma yapan Alanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ümran Aykut, Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlarla ilgili ilk önemli kanun olan Tevhidi Tedrisat Kanunu’nu 1924'te, seçme ve seçilme hakkını ise 1934'te yürürlüğe koyduğunu söyledi. 

 Kent Konseyi Başkanı Özcan da, "Türk kadının seçme ve seçilme hakkını onurla gururla kutluyoruz. Türkiye’de bir ilk olmanın gururunu yaşıyorum. Alanya Kent Konseyi bütün partiler ve sivil toplum kuruluşlarını 7 yıldır içine alarak bu etkinliği kutluyoruz. Bu Türkiye’de bir ilk" diye konuştu. 

 Daha sonra anıt önünde toplanan kadınlar, günün anlam ve önemine değinerek kürsüden tek tek mesaj verdiler. 

 Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı veriliş yıl dönümü kutlayarak, tören alanında bulunan kadınlara karanfil verdi. 

-Haberin videosu için tıklayın!

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki