Radyo TimeRadyo Time

Kadınların korkulu rüyası kemik erimesi

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Alaadin Keykubat Üniversitesi Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. İsmet Aslı Topçuoğlu osteoporoz hakkında açıklamada bulundu.
Bu haber 255 kere okunmuş.02 Ağustos 2017, Çarşamba - 13:57

 “Osteoporoz, düşük kemik kütlesiyle birlikte kemik kırılganlığının ve kırık olasılığının artmasıyla karakterize olan sistemik bir iskelet hastalığıdır” diyen Uzman Dr. İsmet Aslı Topçuoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Osteoporoz’un 50 yaş sonrası post menapozal kadınlarda ve 70 yaş sonrası kadın ile erkeklerde eşit oranda görüldüğünü belirten Uzm. Dr. İsmet Aslı Topçuoğlu; “Narin vücut yapısı, maternal geçmiş (annede osteoporoz öyküsü), düşük doruk kemik kütlesi, beyaz ırk, kadın cinsiyet, yaşlılık, erken menapoz öyküsü, geç adet başlaması, çok doğum ve bazı hastalıklar ile ağır beslenme bozukluğuna yol açan durumlar osteoporoz için değiştirilemeyen risk faktörleridir” dedi.

 “Osteoporozun tanısında kemik yoğunluğu ölçümü altın standart olmakta ve bunu da dexa ile değerlendirmekteyiz” diyen Uzm. Dr. İsmet Aslı Topçuoğlu, “Vücutta 2 bölgeden bakılmakta olup lomber vertebra dediğimiz bel omurları ve kalça kemiğinin boyun kısmından değerlendirilmektedir” şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 3 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki