“Kararı çok talihsiz buluyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Chatham House’da bir konuşma yaptı.
Bu haber 344 kere okunmuş.14 Mayıs 2018, Pazartesi - 15:40

Chatham House’da bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail-Filistin gerilimi, Orta Doğu bölgesini on yıllardır istikrarsızlığa sürükleyen en önemli sorunların başında geliyor. Biz, 1967 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılığa sahip bir Filistin Devleti’nin kurulmasının, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisi için yegane yol olduğunu hep söyledik. Bugün, ABD’nin Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma yönündeki kararını uygulama noktasında çok talihsiz buluyoruz” dedi.

“DEAŞ’la mücadelede en etkin operasyonu Türkiye yaptı”

Konuşmasında “DEAŞ’la mücadelede en etkin operasyonu Türkiye yapmıştır” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirerek, bu örgüte Suriye’de en büyük darbeyi vurduk. Bununla da kalmadık, DEAŞ bağlantılı 63 binden fazla kişiye ülkemize giriş yasağı koyduk. Terör örgütleriyle ilişkisi olduğundan şüphelenilen ve yasa dışı yollarla ülkemize giriş yapan yaklaşık 6 bin 200 şahsı sınır dışı ettik. DEAŞ ve el-Kaide mensubu 11 binden fazla kişiyi gözaltına alarak bunlardan, 3 bin 563’ünü tutukladık. Ama bizim karşımızda bir başka terör örgütü daha var. Suriye’deki boşluktan istifadeyle, sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturmaya çalışan PYD-YPG teröristlerine karşı mücadelemizde karışımıza, güya müttefikimiz, güya terör karşıtı, ülkeler çıkıyor. Buna rağmen, Zeytin Dalı Harekâtıyla, Afrin bölgesinden bu teröristleri temizledik” dedi.

“Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda en samimi ülke”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği konusunda en samimi ülkedir. Çünkü halen sınırlarımız içinde yaşayan 3,5 milyon Suriyeli sığınmacının kendi evlerine dönebilmelerinin yolu, bu ülkenin yeniden güvenli hale gelmesidir. Suriye topraklarında Türkiye’nin güvenli hale getirdiği yerlere yüz binlerce insan geri dönüp yerleşirken, halen müttefiklerimizin himayesindeki terör örgütlerinin kontrolü altındaki yerlere geri dönen kimse yoktur. İnsanlar, karşılarındakilerin, tıpkı DEAŞ’lılar gibi eli kanlı teröristler olduğunu biliyor, kendilerini güvende hissetmedikleri için de geri dönmüyor.”

“Biz kendi bölgemizde krizlerle uğraşırken, kıta Avrupası ve genel olarak Batı’da çok tehlikeli bir süreç işliyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’nın göbeğinde insanlar inançları, dinleri, kültürleri, hayat biçimleri yüzünden ötekileştiriliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Başından itibaren Suriye ihtilafının çözümü yolundaki gayretlere dahil olduk”

Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sekizinci yılına giren Suriye ihtilafı, siyasi, insani, güvenlik ve ekonomik boyutlarıyla İkinci Dünya Savaşından bu yana görülmemiş bir yıkıma yol açmıştır. En başından itibaren Suriye ihtilafının çözümü yolundaki gayretlere dahil olduk. Cenevre sürecine aktif katkıda bulunduk. Muhalefetin garantörü sıfatıyla, Cenevre’nin tamamlayıcı unsuru olarak gördüğümüz Astana Toplantılarından somut neticeler çıkması için büyük gayret sarf ettik. Sahada, gerginliklerin azaltılması için gözlem noktaları tesisinden gerektiğinde terör örgütlerine fiili müdahaleye kadar her türlü inisiyatifi üstlendik. Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı ile toplamda 4 bin kilometrekarelik alanı teröristlerden temizledik. İdlib bölgesinin güvenliği için Rusya ve İran’la birlikte başlattığımız çalışmaları önemli bir noktaya getirdik. Doğu Guta ve özellikle Duma’da yaşanan vahşete engel olamamanın ise derin üzüntüsü içindeyiz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail-Filistin gerilimi, Orta Doğu bölgesini on yıllardır istikrarsızlığa sürükleyen en önemli sorunların başında geliyor. Biz, 1967 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılığa sahip bir Filistin Devleti’nin kurulmasının, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisi için yegane yol olduğunu hep söyledik. Bugün, ABD’nin Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma yönündeki kararını uygulama noktasında çok talihsiz buluyoruz. Uluslararası hukuku çiğneyen, Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı bu kararı bir kez daha reddediyoruz” diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki