Radyo TimeRadyo Time

Kaymakamın Alanya kumpasları çözülüyor

Eski Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir’in sorgusu sürerken, eski defterler açıldı. Özdemir’in vakıf oteli satışından yargıdaki kumpasına kadar her şey inceleniyor.
Bu haber 163 kere okunmuş.29 Kasım 2017, Çarşamba - 14:19

 FETÖ soruşturması kapsamında 15 aydır aranırken İstanbul'da yakalanarak Antalya'ya getirilen Eski Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir'in TEM Şubesi'ndeki sorgulaması devam ediyor. 4 kez atandığı, 4 kez tayin edildiği Alanya'da birçok FETÖ kumpasında imzası olan Özdemir'le ilgili eski dosyalar tek tek açılmaya başlandı.

 Alanya'ya 7 Eylül 2012 tarihinde Kaymakam olarak atanan ve FETÖ bağı nedeniyle 3 Eylül 2014'te de İzmir Vali Yardımcılığı görevine tayin edilen Özdemir'in yerine yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven getirilmişti. Atamayı içine sindiremeyen Özdemir, Alanyaspor yönetiminin bilgisi olmadan taraftarı örgütleyerek ellerine 'Kaymakamıma dokunma' pankartı tutuşturup, kaymakamlık önünde eylem yaptırmakla gündeme gelmişti.

 Alanya Kaymakamı ve aynı zamanda Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Vakfı Başkanı olan Erhan Özdemir, 20 milyon EURO değeri olan vakfa ait 5 yıldızlı Kemal Bay Oteli'ni usulsüz olarak KOTİTAŞ isimli bir şirkete satmak için anlaşma yaptı. Alanya'nın en gözde turizm beldesi Konaklı'da yer alan 15 dönüm arazi üzerindeki otele 8 milyon lira değer biçilmesi ortalığı karıştıran ilk hamlesi olmuştu

 FETÖ'cü Özdemir, yaptığı kumpasları örtbas etmek için AHEP Vakfı'nda rutin inceleme için Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden müfettiş talep etti. Müfettiş incelemesinde Kemal Bay Oteli satışının usulsüz olduğu ve satışın derhal iptal edilerek Özdemir'in görevinden uzaklaştırılması rapor edildi. Raporda, satıştan önce mahkemeden karar alınması gerektiği, otelin değerinin çok altında bir fiyata satış anlaşması yapılarak usulsüzlük yapıldığı belirtildi.

 Uzun süre Alanya Kaymakamlığı'ndan ayrılmamak için direnen ve bu amaçla her türlü yola başvuran Özdemir'in girişimleri sonuçsuz kalmıştı. Görevinden alındıktan sonra medyaya, "Suçum neydi? Hırsızlık mı yaptım" açıklamasında bulunan Özdemir'in, yerinde kalmak için çaldığı kapılar yüzüne kapanınca 24 Eylül'de Alanya'dan ayrılmak zorunda kaldı. Kaymakam olarak göreve başlayan Hasan Tanrıseven'in başvurusu üzerine usulsüz otel satışı ile ilgili bilirkişi incelemesi yaptıran mahkeme, 54 milyon liralık kıymet takdiri yapılması üzerine AHEP Vakfı'nın bir diğer oteli Paşabay'ın kiracısı olan TUI, satışın kendi haklarına aykırı ve usulsüz olduğu talebi ile mahkemeye başvurarak iptal istemişti. Kamuoyunda tartışılan satışa Kaymakam Tanrıseven'in "Vakfın kuruşunu yedirtmem" sözleri damga vurmuştu.

 Erhan Özdemir'in Alanya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda yaptığı usulsüzlükler de soruşturma konusu olmuştu. Özdemir hakkında 'Vakfı zarara uğratmaktan' o dönem dava açıldı. Bu davaya rağmen göreve dönmek için iade davası açan Özdemir için mahkeme üçüncü kez yürütmeyi durdurma kararı verdi ve Alanya Kaymakamlığına iade etti. Sadece bir gün makamda oturan Özdemir, bu kez rapor alarak görevden ayrıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından Kayseri Vali Yardımcılığı'na atanan Özdemir'in dava açması üzerine 15 Haziran 2016'da idare mahkemesi dördüncü kez yürütmeyi durdurma kararı verdi. Tayini çıkmasına rağmen 2 yıl boyunca Alanya'da kalan Özdemir, 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sırasında Alanya'da görüldü.

 Onca usulsüzlüğe rağmen dört kez Özdemir'in Alanya Kaymakamlığına mahkeme kararı ile iade edilmesi kararları soruşturmada mercek altına alınıyor. TEM'deki sorgulama sırasında Alanya'da bir dönem FETÖ yapılanmasını sağladıkları ile sürülen kare asındaki isimler de gün yüzüne çıktı. FETÖ'den gözaltında olan Eski Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, FETÖ'den tutuklu dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, ihraç edilen ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Emine Talat Yavuz, Tutuklu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Necdet Vural ile halen tutuklu bulunan dönemin Emniyet Müdürü Erkan Dur arasındaki ilişkiler tek tek incelenmeye başlanan konular arasında yer alıyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki