Radyo TimeRadyo Time

“Kazanç seviyesini artırdık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Esnaf Buluşması” programına katıldı. Başkent Voleybol Salonu’nda gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.
Bu haber 229 kere okunmuş.14 Şubat 2019, Perşembe - 15:31

“Esnafın dirliği, huzuru, refahı, mutluluğunu çok önemsiyoruz”

Konuşmasının başında buluşma programını gerçekleştiren Ticaret Bakanlığına ve esnaf kuruluşlarına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esnaf ve sanatkarlarımızı ülkemizin kilit taşı, birlik ve beraberliğimizin çimentosu olarak görüyorum. Bizim gözümüzde esnaf, hanelerimizin hariçteki üyesidir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan. esnafın dirliği, huzuru, refahı, mutluluğunu çok önemsediklerini, aile içindeki sıkıntının etkisi neyse, esnaftaki sıkıntının da aynı etkiye sahip olduğunu kaydetti.

Geçmişte gıda sektöründe esnaflık yapan biri olarak esnafları en iyi kendisini anlayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belediye Başkanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde de fırsat buldukça esnaflarla bir araya gelmeye önem verdiğini bildirdi.

“Borçları yeniden yapılandırılarak esnaf ve sanatkarlara destek olduk”

Türkiye’de 3 binin üzerindeki odaya bağlı 1 milyon 756 bin esnaf ve sanatkar bulunduğunu, bunların aileleriyle düşünüldüğünde 8-10 milyonluk bir toplum kesiminin oluştuğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafların finansman konusunda yaşadıkları zorlukları bildiklerini ve esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 47’den yüzde 4-5 ile yüzde sıfır seviyesine kadar indirdiklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafların kullandığı kredilere sağlanan faiz sübvansiyonunu yüzde 20’den, yüzde 50 ile yüzde 100 arasına çıkartarak esnafın faiz yükü altında ezilmesini engellediklerini, kredi limitlerini artırarak esnaf ve sanatkarların 200 bin lira ile 500 bin lira arasında kredi kullanabilmesine olanak sağladıklarını anlattı.

Bugüne kadar sadece Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 2 milyona yakın esnafa 100 milyar lira kredi verdiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece bu yıl Halkbank aracılığıyla kullandıracak kooperatif kefaletli kredi tutarının 22 milyar lira olacağını açıkladı.

Kredi vadelerini beş, yedi hatta kimi durumlarda on yıla kadar uzattıklarını, son 17 yılda 7 milyar liralık hazine desteğini esnaf ve sanatkarın emrine verdiklerini, sadece geçen yıl işini büyüten, ayakta tutan, geliştiren 494 bin esnaf ve sanatkara kredi verdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, borçları yeniden yapılandırılarak da esnaf ve sanatkarlara destek olduklarını vurguladı.

“Vergi mevzuatında esnaf ve sanatkarlar lehine düzenlemeler yaptık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  KOSGEB ile de esnaf ve sanatkara farklı imkanlar sağladıklarını, geçen yıl 26 bine yakın esnaf ve sanatkârın 431 milyon lira KOSGEB desteği aldığını belirterek, küçük sanayi sitelerinin inşasında TOKİ’yi etkin kullandıklarını, Esnaf ve Sanatkar Şûralarında meselelerin tartışılarak çözüm arandığını aktardı.

Ahilik kültürünü yaşatacak çalışmaları yaygınlaştırdıklarını, perakende sektörünü düzenleyen bir kanun çıkardıklarını, çalışma saatleri ve günlerinden belge düzenine kadar pek çok meseleyi çözüme kavuşturduklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkar sektör analizleriyle uzun vadeli, gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikalar üretilebilmesine zemin hazırladıklarını, vergi mevzuatında esnaf ve sanatkarlar lehine düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir içi ulaşımda görev yapan taksi, dolmuş, minibüs ve otobüsler için geçtiğimiz yıl ÖTV istisnası getirdikleri ve bu istisnayı Mart ayı sonuna kadar uzattıklarını bildirerek, “Tüm bu çalışmalarda tek bir amacımız vardır; o da esnaf ve sanatkarımızı rahatlatmak, işini daha iyi şekilde yapabilmesini temin etmek, geleceğini daha iyi görebilmesine katkıda bulunmaktır. Çünkü biz sizleri Allah için seviyoruz” dedi.

“Türkiye'yi bölgesinin ve dünyanın en itibarlı ülkelerinden biri haline getirdik”

İktidarın her mücadelesinde esnaf ve sanatkarları yanlarında gördüklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gezi olaylarında, FETÖ’nün 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişiminde, PKK’nın çukur eylemlerinde, DEAŞ’ın saldırılarında, 15 Temmuz darbe girişiminde yanımızdaydınız. Yurt dışından ve yurt içinden ülkemize yönelik her hücuma sizlerle birlikte göğüs gerdik. Hamd olsun, Türkiye’yi 17 yılda 3,5 kat büyüttük, bölgesinin ve dünyanın en itibarlı ülkelerinden biri haline getirdik” değerlendirmesinde bulundu.

“Birçok kalemde ucuz ürünü vatandaşa ulaştırmak derdiyle hareket ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağustos 2018’deki kur-faiz-enflasyon üçgeninde yürütülen ekonomik saldırı sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşandığını bu esnada milletle, esnaf ve sanatkarlarla birlikte mücadele etmek yerine fırsatçılık yapmaya kalkanların çıktığını sözlerine ekleyerek, siyasette de ticarette de fırsatçılara karşı mücadele verdiklerini, milletin sebze ve meyve fiyatları başta olmak üzere, günlük hayatını doğrudan etkileyen fırsatçılıklar karşısında, haklı olarak çok öfkeli olduğunu söyledi.

Kendisinin de bu fırsatçılara karşı öfkeli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için bu tanzim satışları kurulması kararını aldık. Benim vatandaşıma yüksek fiyatlarla bu simsarların mal satmasını engelleyelim diye bu kararı aldık” ifadesini kullandı.

Seçim sonrasında belediyelerin organizasyonuyla, TESK, TESKOMB ve ilgili bakanlıkların tanzim satışları Türkiye'nin en ücra köşelerine kadar götürme konusunda adımlar atılabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece sebze-meyve değil temizlik ürünleri ve başka birçok kalemde de ucuz ürünü vatandaşa ulaştırmak derdiyle hareket ettiklerini tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanzim satışa başlamadan önce fiyatları makul kar seviyelerine çekilmesi çağrısında bulunduklarını ancak karşılık bulamadıklarını için tanzim satışa başladıklarını ifade ederek hükumet olarak doğal gaz ve elektrik fiyatlarında yüzde 10 indirim yaptıklarını hatırlattı.

Akaryakıt fiyatlarını da vergi oranlarını değiştirmek suretiyle sabit tutmaya çalıştıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, pek çok destek programını hayata geçirerek reel sektörün rahatlamasını sağlamaya çalıştıklarını, bunlara karşılık birilerinin fırsatçılıkta ısrar etmesi üzerine kendi tedbirlerini almaya başladıklarını söyledi.

“Fırsatçılara karşı yürüttüğümüz mücadeleden en büyük faydayı esnaf ve sanatkarlarımız görecektir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, amacın esnaf ve sanatkara rakip olmak, onların ekmeğini ellerinden almak olmadığına dikkati çekerek, “Biz, sadece fırsatçılara derslerini vermek için bu yolu açtık. İşlerin normale döndüğünü, milletimizin sırtına kene gibi yapışan fırsatçıların yola geldiğini gördüğümüzde artık bu tür yöntemlere ihtiyaç kalmayacak. Bizim işimiz zaten bu değil ki ya, biz şu anda bu işi yoluna sokalım diye bu adımları attık. Serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde ama ahlakı, izanı, vicdanı elden bırakmayan esnaflarımıza, sanatkarlarımıza sonuna kadar destek olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Ahilik kültürünün yüceliğini örnekler vererek anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Şayet esnaf ve sanatkarlarımız kendi içlerinde ahilik değerlerine uymayan çürük elmaları ayıklar, fırsatçıların önünü keserlerse, devletin bu tür müdahalelerine ihtiyaç olmaz. Bir kez daha altını çiziyorum; biz esnafımızın, sanatkarımızın ekmeğiyle oynamıyoruz, tam tersine milletimizin ekmeğiyle oynayanlara derslerini veriyoruz, yaptığımız budur. Fırsatçılara karşı yürüttüğümüz mücadeleden en büyük faydayı esnaf ve sanatkarlarımız görecektir. Milletimiz kimin samimiyetle yanında olduğunu, kimin de fırsat bulunca elini cebine attığını görüyor. Bunun için yürüttüğümüz mücadelede en büyük desteği de sizlerden bekliyoruz.”

“İktidarda bulunduğumuz süre boyunca vatandaşların hayat kalitesini, kazanç seviyesini artırdık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 yıldır her proje ve hizmette milletin her bir ferdinin kazanmasını amaç edindiklerini belirterek, iktidarda bulundukları süre boyunca vatandaşların hayat kalitesini, kazanç seviyesini artırdıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün geçim sıkıntısı çekmek demek, eskiden olduğu gibi yiyecek ekmeğe, giyecek elbiseye, yakacak oduna, gidecek yola, yapacak işe sahip olmamak demek değildir. Hamd olsun tüm vatandaşlarımız bu imkanlara, bu hizmetlere sahiptir. Bugünkü mesele kuru ekmek bulmak değil sofrayı donatmak meselesidir. Bugün mesele herhangi bir elbiseye değil en güzel elbiseye sahip olmak meselesidir. Bugün mesele çalışacak herhangi bir işi değil en rahat ve en yüksek gelirli işi bulmak meselesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Birkaç gün önce yaptığı bir konuşmada “Biz, Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Kandil’de F16’larımızla, Mehmetçiklerimizle teröre karşı bir mücadele veriyoruz. Buralarda uçaklarımızın yaktığı akaryakıtın, attıkları bombaların, Mehmet’imizin kullandığı silahtan çıkan mermilerin, tankta-topta kullanılan bütün o mühimmatın bedelini, fiyatını hiç düşünüyor musunuz?” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu millet, bu devlet tarihinde 18 Mart 1915’te Çanakkale’de bir tas çorbayı kardeşi Mehmet’le beraber paylaşan bir kültürün mensubudur. Bizim karşımıza patates, domates, patlıcan, sarımsak vesaire bunlarla çıkanlar inanın stoklarda bunları çürütmüşlerdir. Soğanı da çürütmüşlerdir, patatesi de çürütmüşlerdir, sarımsakları da çürütmüşlerdir, bunları hep yakaladık. Çıkmış bir tane Genel Başkan Bayan o da diyor ki; mermiye bunları birbirine karıştırıyor diyor. Sen siyaseti birbirine karıştırıyorsun da farkında değilsin, önce bunları bir defa masaya iyi yatıralım.”

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nin Türkiye'nin en büyük şansı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, maruz kalınan saldırıların kısa sürede etkisiz hale getirilmesinde, Suriye’de krizinde bölgedeki tüm aktörlerin en önemli muhatabı haline gelinmesinde bu sistemin çok büyük faydalarını gördüklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin ardından 4,5 yıllık kesintisiz bir istikrar ve icraat dönemi yaşanacağını belirterek, “Bu dönemi Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak, bölgesinde ve dünyada daha güçlü hale getirmek için en verimli şekilde değerlendirmek istiyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızın 31 Mart’a vereceği destek bu bakımdan bizim için kıymetlidir’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını esnaf duası yaparak bitirdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 5 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki