Radyo TimeRadyo Time

“Kendi oyun planımızı geliştirmeye ve hayata geçirmeye mecburuz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millî İstihbarat Teşkilatı’nın Etimesgut Bağlıca’daki yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı.
Bu haber 261 kere okunmuş.06 Ocak 2020, Pazartesi - 15:32

“İstihbarat bilgileri, barış dönemlerinde de devletin bekası için vazgeçilmezdir”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihbarat bilgilerinin yalnızca savaş değil, barış dönemlerinde de devletin bekası için vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak, “Bugününe hakim olamayan geleceğini şekillendiremez.  Ülkemizin ve dünyanın kritik bir süreçten geçtiği şu dönemde, Milli İstihbarat Teşkilatımızın desteğine, her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunuyor.  Geniş bir coğrafyada gece gündüz fedakarca görev yapan isimsiz kahramanlarımızın her birinin başarılarıyla gurur duyuyoruz” dedi.

Dünyanın adeta yeniden yapılandığı bir dönemden geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sancılı süreçte karşı karşıya bulunduğumuz tehditler hem değişiyor, hem artıyor.  Yeni dönemin en önemli tehdidi, hiç şüphesiz terördür.  PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri adeta ülkemize karşı topyekun savaş ilan etmiş durumdalar. Bir başka önemli tehdit de, bölgemizdeki ülkelerin yaşadığı iç karışıklıklar ve bunların yol açtığı krizlerdir.”

“Kendi oyun planımızı geliştirmeye ve hayata geçirmeye mecburuz”

Suriye’den kaynaklı her gelişmenin, hem terör boyutu hem göç meselesi hem de siyasi sonuçları itibariyle Türkiye’yi doğrudan ilgilendirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde, Irak’ta yaşanan her hadisenin de, doğrudan ve dolaylı olarak ülkemize yansımaları oluyor. Doğu Akdeniz’de ülkemiz aleyhinde oluşturulan bölgesel ittifakların ve güç mücadelesinin sonucu, yakın geleceğimiz için hayati öneme sahiptir. Bölgesel ve küresel güçlerin coğrafyamızdaki rekabetinin yol açtığı karmaşık ve değişken tablo karşısında elimiz kolumuz bağlı duramayız. Kendi oyun planımızı geliştirmeye ve hayata geçirmeye mecburuz” şeklinde konuştu.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın uluslararası alanda hatırı sayılır güçlü istihbarat kuruluşları arasında yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece bilgi toplayan ve rapor eden bir kurum olmaktan öteye geçen teşkilatımız, ürettiği bilgiyi diplomasi masasında muhatapları karşısında kullanan, istihbarat ile diplomasiyi yakınlaştıran bir yere gelmiştir. Türkiye, teşkilatımızın her alandaki başarılı çalışmaları sayesinde, hiçbir ülkenin icazetine ve yardımına ihtiyaç duymadan, dünyanın her yerinde kendi çıkarları doğrultusunda hareket edebilme imkanına kavuştu” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki