Radyo TimeRadyo Time

Kent Konseyi’nden anlamlı gezi

Alanya Kent Konseyi’nin 5 yıldır düzenlediği Çatalca Şehitlerini Anma Programı ve Kültür Gezisi başladı.
Bu haber 268 kere okunmuş.13 Kasım 2017, Pazartesi - 16:09

 Dün akşam saat 22:30'da Alanya Belediyesi ardında toplanan kafile Çatalca’ya doğru hareket etti. Kafileyi Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, sivil toplum kuruluşları ve geziye katılanların aileleri uğurladı. 1912 yılında Alanya’dan vatan topraklarını savunmak için cepheye gidip tamamı şehit olan 157 kişi Çatalca’daki şehitlikte törenle anılacak. 8 otobüs ve yaklaşık 400 kişiden oluşan kafileye Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan ve Konsey Yönetiminden görevliler eşlik ediyor.

 Sabah saatlerinde Bursa'ya ulaşan kafile, tarih kokan Cumalıkızık Köyünü gezdi. Osmanlıların Bursa'da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı Dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır. Köyü gezen kafile bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmedi. Dünya miras listesine alınan 'Cumalıkızık Osmanlı İmparatorluğunun doğduğu yerler olarak gösterilmektedir.

 Cumalıkızık Köyü'nden öğle saatlerinde hareket eden kafile, Yeşil Türbe, Emir Sultan Cami, Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri ile Tarihi Ulu Camiyi ziyaret etti. Geziye katılanlara, Osmangazi, Orhangazi ve Bursa hakkında bilgi verildi. Çarşı gezisi yapan grup meşhur Bursa İskenderi tatma fırsatı buldu.

 Gezinin ikinci günü sabah saatlerinde Çanakkale'ye geçecek olan kafile şehitlikleri ve dünyaya Türk'ün gücünü gösteren savaşların yapıldığı toprakları ziyaret edecekler.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki