Radyo TimeRadyo Time

“Kimlik bilgilerinizi kimseye vermeyin”

Alanya Tüketici Hakları Derneği Başkanı Cemal Şencan, yazılı bir açıklama yaparak vatandaşları kimlik bilgilerini koruması yönünde yapmaları gerekenleri söyleyerek vatandaşları uyardı.
Bu haber 80 kere okunmuş.02 Şubat 2018, Cuma - 13:53

 İşte Şencan’ın dolandırıcılara karşı vatandaşlara uyarısı: "ATM fişleri, kredi kartı başvuruları veya kopyaları, sigorta formları, kredi teklifleri gibi kişisel bilgi içeren evrakların ve dokümanların yırtılarak okunmayacak hale getirip evrakları atın. Kişisel bilgileri içeren evrakları evinizde açıkta herkesin ulaşabileceği yerlere bırakmayın. Kart başvurusu yaparken bildirdiğiniz adres, telefon, iş yeri bilgilerinizde değişiklik olursa en geç 15 gün içerisinde bankanıza bildirin. İletişimi sizin başlatmadığınız durumlarda telefonda, e-posta mesajlarında ya da internet ortamında kim olduğunu bilmediğiniz kişilere kişisel bilgilerinizi ve kart bilgilerinizi vermeyin. Sosyal medya hesaplarında kişisel bilgilerinizi paylaşmayın, hesaplardaki güvenlik ayarları doğru tanımlanmalı, hesabınıza ekleyeceğiniz tanımadığınız kişiler dikkati ve seçici davranın. Şüpheli mesajlar da yer alan linkleri virüs taşıma ihtimaline karşı açmayın.

 Hesap ekstrelerinizin dönemlerine dikkat edin. Ekstrelerinizin zamanında ulaşamıyorsa  bankanızdan takibini yapın. Elinize ulaşmayan hesap ekstresi, kimliğinizin çalındığı ve adresinizin  değiştirildiği anlamına gelebilir. Sanal alışveriş ortamları hariç, internet üzerinden kredi kartı numarası, şifre veya kişisel bilgilerinizi isteyen  e-postalara kesinlikle bilgi vermeyin. Bankalar hiçbir şekilde e-posta üzerinden şifre işlemi yapmamak ya ve kişisel bilgileri istememektedir"

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki