Radyo TimeRadyo Time

“Koronayla mücadelede unutulan kesim: Evsizler”

CHP’li vekil Mahmut Tanal, koronavirüs tehdidine karşı savunmasız kalan sokakta yaşayan vatandaşların durumunu Meclis gündemine taşıdı.
Bu haber 108 kere okunmuş.24 Mart 2020, Salı - 11:52

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, evsiz, sokakta yaşayan vatandaşların koronavirüs salgınından korunması amacıyla hangi tedbirlerin alındığını Meclis gündemine taşıdı.

En etkili mücadele yöntemi hijyen ve sosyal mesafe

Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un ayrı ayrı yanıtlaması talebiyle hazırladığı önergede, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Covid-19’la mücadelenin en etkili yolunun hijyen koşullarının ve sosyal uzaklaşmanın sağlanması olduğunu hatırlattı.

Sokakta yaşayanlara korona taraması yapıldı mı?  

Tanal bu doğrultuda sosyal uzaklaşma imkanı bulunmayan, genel hijyen koşullarını sağlamak açısından yeterli imkanları olmayan vatandaşlarımızın sağlığı açısından bakanlıklarca ne gibi tedbirlerin alındığını sordu. Tanal, sokakta yaşayan vatandaşların tespit edilip gerekli sağlık tetkiklerinin yapılıp yapılmadığına ilişkin bilgi talep etti.

Yurtlara yerleştirilsinler

Sokakta yaşayan vatandaşlar açısından bakanlıklarca koronavirüs salgını ile ilgili olarak önleyici yönde herhangi bir başlatılıp başlatılmadığını, şayet çalışma varsa detaylarını soran Tanal, Anayasada güvence altına alınan ‘sosyal devlet’ ilkesi gereğince tüm yurttaşlar için gerekli önlemlerin alınmasının ve ücretsiz sağlık hizmetinin sunulmasının devletin görevi olduğunu kaydederek, “Bu bağlamda okulların tatil olması ile boşalan üniversite yurtlarına sokakta yaşayan vatandaşlarımızın yerleştirilmesi ile sosyal uzaklaşma ve hijyen koşullarına etkili erişimleri sağlanamaz mı?” diye sordu.

CHP’li Mahmut Tanal, önergenin devamında, “Şayet Bakanlığınız tarafından bu yönde herhangi bir işlem tesis edilmediyse bu durum gerek Anayasamızın 2. maddesi ile güvence altına alınan ‘sosyal devlet’ ilkesi ve Anayasamızın 10. maddesiyle güvence altına alınan ‘eşitlik’ ilkesinin ihlali anlamına gelmemekte midir?” sorusunu yöneltti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki