Radyo TimeRadyo Time

“Kudüs davasından, Filistinlilerin haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Birinci Sosyal Gelişim Bakanları Konferansı’na katılarak, bir konuşma yaptı.
Bu haber 201 kere okunmuş.09 Aralık 2019, Pazartesi - 14:35

İslam medeniyetini hak ettiği yere çıkarmanın sorumluluğunun Müslümanlara düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eksiklere yoğunlaşıp, hızla 1 milyar 700 milyon Müslümanın ve onlarla birlikte tüm insanlığın sıkıntılarına çözümler bulacak somut çalışmaların ortaya koyulması gerektiğini kaydetti.

“İslam ülkeleri, imkanlarını ve enerjilerini heba ediyor”

Çeşitli sebeplerle kendi içine kapanan İslam ülkelerinin, imkanlarını ve enerjilerini heba ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şayet İslam İşbirliği Teşkilatı’nı, tüm kurumları ve faaliyetleriyle, hayal ettiğimiz düzeye çıkartabilirsek, hep birlikte bu tür sıkıntıların üstesinden gelebileceğimize inanıyorum” diye konuştu.
İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kuruluşunun temelinde Kudüs davası olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında, “Maalesef, Kudüs’teki ve onun ayrılmaz bir parçası olan Filistin’deki durum, her geçen gün daha da kötüye gidiyor. İsrail’in hak, hukuk, adalet, insanlık tanımayan tavrı, bölgedeki krizi Müslümanlar aleyhine sürekli derinleştiriyor” dedi.

Kimi ülkelerin, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde, Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ve yasa dışı yerleşimleri desteklemesinin, sıkıntıları yeni bir boyuta taşıdığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bugün artık sokaklarında masum genç kızların, babaların, annelerin, ihtiyarların, çocukların, gençlerin İsrail tarafından alenen infaz edildiği, acımasızca öldürüldüğü bir Filistin fotoğrafıyla karşı karşıyayız. Üstelik İsrail’in bu hoyratlığı, Batı ülkeleri ve büyük bir üzüntüyle belirtmek isterim ki kimi Arap devletleri tarafından adeta teşvik ediliyor. Türkiye olarak, Kudüs ve Filistin’deki zulüm konusunda dile getirdiğimiz itirazlarda, çoğu defa yalnız kaldığımızı hissediyoruz.”

Son yıllarda Türkiye'nin maruz bırakıldığı terör saldırılarının ve ekonomik sabotajların gerisindeki sebeplerden birinin de bu ilkeli duruşu olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bedeli ne olursa olsun, Hakkın, hakikatin ve mazlumun yanında yer almayı sürdüreceğiz.  Kudüs davasından, Filistinlilerin haklarını savunmaktan ve tüm mazlumlarla dayanışma içinde olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

“Nerede bir Müslüman’ın hukuku çiğneniyorsa onun yanında yer almalıyız”

Batı ülkelerinde giderek yaygınlaşan İslam ve Müslüman düşmanlığının da bir başka önemli sorun olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, her biri proje ürünü olan ve İslam’ın adını istismar eden terör örgütlerinin de Müslümanlara yönelik zulümlerin bahanesi olarak kullanıldığını belirterek, “Bu çatı altında bir araya gelen bizlere düşen görev, nerede bir Müslümanın hakkı gasp ediliyorsa, hukuku çiğneniyorsa, varlığı tehdit altına giriyorsa, onun yanında yer almaktır. Asya’da, Afrika’da, Avrupa’da, Amerika’da; velhasıl dünyanın her yerinde geleceğin bizlerde olduğuna yürekten inanıyorum” dedi.

“İslam İşbirliği Teşkilatı’nı, işte bu misyonu hakkıyla yerine getiren bir kurum haline dönüştürmek mecburiyetindeyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, tıpkı dönem başkanlığımızda olduğu gibi bu doğrultuda üzerimize düşen her görevi yerine getirmeye hazırız.  Diğer üye ülkelerden de aynı kararlılığı görmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki