Radyo TimeRadyo Time

Kurban Bayramı’nda elektrik tüketimi yüzde 17 arttı

Kurban Bayramı tatili uzayınca yerli turist adeta güneye akın etti. AEDAŞ’ın hizmet verdiği Antalya, Burdur ve Isparta’da, Kurban Bayramı’nın ilk günü elektrik tüketimi, 2017 yılı Kurban Bayramı’nın ilk gününe göre yüzde 20 oranında arttı. Arife dahil 5 günlük sürede ise toplam tüketim artışı yüzde 17’yi buldu.
Bu haber 619 kere okunmuş.29 Ağustos 2018, Çarşamba - 13:19

Bu yıl yabancı ziyaretçi sayısında rekor üstüne rekor kıran Antalya’ya yerli turist de büyük ilgi gösterirken yoğun talebe karşı tüm önlemlerini alan AEDAŞ, bayram boyunca kesintisiz enerji sağladı. İlçe bazında bakıldığında tatil süresince en büyük elektrik tüketimi tarihi Kaleiçi’ne ev sahipliği yapan Muratpaşa’da yaşandı.
 
Kurban Bayramı boyunca Türkiye’nin güney sahillerinde büyük bir yoğunluk yaşanırken Antalya ile Burdur ve Isparta’da hizmet veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) verilerine göre 20-24 Ağustos tarihleri arasında elektrik tüketimi geçen yıla göre yüzde 17 arttı.  Söz konusu harekette bu yıl bayramın ağustos ayının ortasına gelmesinin yarattığı mevsimsel etkinin yanı sıra yabancı ziyaretçi sayısında rekorların kırılması ve yerli turistin uzun bayram tatilinde Antalya’ya olan yoğun ilgisi de etkili oldu.
 
En yüksek tüketim Muratpaşa İlçesinde

2017 yılında 31 Ağustos-4 Eylül tarihlerine denk gelen Kurban Bayramı süresince toplam 149 bin 506 MWh elektrik tüketiminin gerçekleşirken bu yıl 20-24 Ağustos tarihlerinde kutlanan Kurban Bayramı boyunca elektrik tüketimi geçen yıla göre 25 bin 352 MWh artarak 174 bin 858 MWh’yi buldu. 2017 Kurban Bayramı’nın ilk günü ile karşılaştırıldığında ise bu yıl bayramın ilk günü tüketimdeki artış yüzde 20’yi aştı. Bayram boyunca en yüksek tüketim tarihi Kaleiçi’ne ev sahipliği yapan Muratpaşa İlçesi’nde gözlendi.
 
Nöbetçi personel 24 saat görev başındaydı

Kurban Bayramı sürecince özellikle Antalya’nın kıyı bölgelerine adeta yerli turist akını yaşanırken tüm hazırlıklarını günler öncesinden tamamlayan AEDAŞ, bayram boyunca kesintisiz enerji sağladı. Bölge Müdürlüğü ve İşletme Müdürlükleri’nde vardiyalı arıza personelleri dışında koordinasyon ve acil durumlarda müdahale ve raporlama için 24 saat esaslı nöbetçi personel bulundurulurken arıza bakım ve acil konularda devreye girecek nöbetçi amirler görev yaptı. Yine arızalara uzaktan müdahaleyi mümkün kılan SCADA Ana Kontrol Merkezi’nde de nöbetçi mühendisler hazır bekletildi.
 
Yaz aylarında Akdeniz Bölgesi’nde sıcak havanın da etkisi ile klima kullanımının arttığına işaret eden AEDAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu, “Bu yıl bölgemizde yabancı ziyaretçi sayısında da rekorlar kırılıyor. Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın bayramlarda yerli turist tarafından da yoğun bir şekilde tercih edildiğini bildiğimiz için tüm hazırlıklarımızı günler öncesinden yaptık. Abonelerimizin yanı sıra bölgemizde tatil yapan yerli ve yabancı turistlere en iyi hizmeti verebilmek için personelimiz gece gündüz çalıştı. Bu vesile ile tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı yeniden kutlarken çalışanlarımıza tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki