Radyo TimeRadyo Time

Manavgat’ta faydalı böcekler ağaçlarla buluşturuldu

Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanlığı öncülüğünde, Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Manavgat ve köylerinde turunçgil ve nar bahçelerinde ana zararlı durumundaki turunçgil biti (planococcuscitri) ile biyolojik mücadele çalışmaları yapılıyor.
Bu haber 530 kere okunmuş.08 Haziran 2018, Cuma - 15:50

 Biyolojik mücadele kapsamında en çok unlu bitin yoğun olarak görülmeye başlandığı Kalemler Mahallesinde  narenciye bahçelerinde böcek salımı programı düzenlendi. Programa Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Manavgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömür Ozan Çakal da katıldı. Bahçede düzenlenen programda narenciye ağaçlarına 2 ayrı faydalı böcek türü bırakıldı. Ayrıca talep eden bölgedeki çiftçilerede böcek dağıtımı gerçekleştirildi. 

 Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, tarım sektöründe kimyasal ilaç yerine biyolojik mücadelenin hem ürün kalitesi açısından hemde insan sağlığı açısından önemine dikkat çekti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının biyolojik mücadele kapsamında üreticilere destek verdiğini ifade eden Kaymakam Yiğit,  biyolojik mücadalenin artması dileğinde bulundu. 

 Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen de, İl Müdürlüğü olarak biyolojik mücadeleyi önemsediklerini ve desteklediklerini de belirterek, “Bizim Antalya genelinde 270.000 dönüme yakın örtü altı yetiştiriciliğimiz var. Biz tabii ki de bu 270.000 dönümde ve açık alanda biyolojik mücadeleyi önemsiyoruz. Kimyasaldan arındırılmış ürünler yetiştirmek istiyoruz.  Çünkü, daha kaliteli ve daha sağlıklı ürün yetiştirmiş oluyoruz” diye konuştu. Müdür Özen, çiftçilere öncülük ettiği için MZO Başkanı Rasim Metin’e de teşekkür etti. 

 Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Ünlü ise, ürünlerde kimyasal maddeyi azaltmak açısından biyolojik mücadelenin önemine vurgu yaparak, “Burada 2 ayrı faydalı böcek salımı yapıyoruz. Bunlardan birincisi avcı dediğimiz, unlu bit zararlısını parazitliyor. Diğeri ise predatör. Doğada bulunan uğur böceğinin benzeri.  Bu böcek de zararlı böcekleri yiyor. Burada 2 yıldır uygulama yapıyoruz. Sağ olsun başkanımız bize çok destek veriyor. Uygulamayı yapıp ayrılmıyoruz. Zaman zaman ziraat odamızın, İl müdürlüğümüzün ve kurumumuzun teknik elamanlarıyla kontroller yapıyoruz. Başkanımız burada ilaçtan diğer masraflardan da kaçınmış oluyor. Biyolojik mücadele kapsamında artık devletimiz bunun neredeyse tamamını desteklemeye başladı. Bu da üreticimiz için büyük bir avantaj. Geçen yıl devlet dekar başına 35 lira veriyorken bu yıl bu rakam 50 lirayı buldu. Zaten dönüme maliyette 54-55 lira civarında” diye konuştu.  

 Meyvede, bilhassa narenciyede kimyasal kalıntıyı önlemek için faydalı böcek salımını iki yıldır gerçekleştirdiklerini ve başarılı olduklarını anlatan MZO Başkanı Rasim Metin de, çiftçilere biyolojik mücadeleyi önerdiklerini söyledi. Geçen yıl Manavgat’ta 20.000 ağaçta uygulama yapıldığını hatırlatan Metin, bu sene ise 30.000 civarında ağaçta uygulama yapacaklarını dile getirerek, “Burada güvenilir gıdayı temin etmeye çalışıyoruz. İyi bir iş yapıyoruz. Tüm çiftçilerimize öneriyorum. Kimyasal kalıntısız meyve yetiştirmelerini tavsiye ediyorum” dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki