Radyo TimeRadyo Time

MEB HBÖ Genel Müdürü Gül ALKÜ’de öğrencilerle buluştu

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ü ağırladı.
Bu haber 331 kere okunmuş.16 Nisan 2018, Pazartesi - 16:39

 Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) İşletme Fakültesi Konferans Salonunda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ü ağırladı. ALKÜ, Anadolu Gençlik Derneği ve Eğitim Bir Sen işbirliği ile gerçekleştirilen Cumhuriyetin 100. Yılına Doğru Mehmet Akif Ersoy konulu konferansa, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Leyla Harputlu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Aydın, ALKÜ Eğitim Bir Sen Temsilcisi Abdurrahman Özkösemen, Anadolu Gençlik Derneği Alanya Şube Başkanı Sıddık Uyan, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. 

 Programın açılış konuşmasını yapan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Alanya Şube Başkanı Sıddık Uyan, “Anadolu Gençlik derneği olarak iyinin, doğrunun, güzelin, saydamlığın ve asaletin yer yüzünde hakim olması için Türk ve Avrupa ülkelerinde bir çalışma yapıyoruz. Burada bir gaye, bir ideal üzerine yoğunlaşarak çalışma yapmaktayız. Alanya’mızda da gerek liselerde, gerek ortaokullarda okuma gruplarımızla, gerek ALKÜ’deki Fikir ve Medeniyet Kulübümüz olmak üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırmaya gayret gösteriyoruz. Gayretimiz ve gayemiz yaratıcının rızasına uygun bir nesil inşa etmek için çırpınmaktayız. Bu sebeple az öncede okumuş olduğumuz İstiklal Marşı bize her şeyi özetlemektedir” şeklinde konuştu. 

 Türk Milleti’nin köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, “Bizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak 100. Yılımıza doğru ilerlerken büyük bir medeniyetin mirasçıları olduğumuzu, köklü bir geçmişimizin var olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Bizler millet olarak var olurken, devlet olarak var olurken, bir taraftan geçmişten güç almak suretiyle geçmişteki güzellikleri geleceğe taşımakve bunu geleceğe taşımak amacıyla da çok önemli bir sorumluluğumuzu ve misyonumuz olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. 2023 vizyonu çerçevesinde resmi ve gayri resmi olarakyürütülen pek çok çalışmalar var. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’mızın şairi olması acısından bizim için resmi bir yönü var” diye konuştu. 

 Gül şöyle devam etti: “Akif’in karakteri, düşünce yapısı ve sahip olduğu ahlakı bizlere günümüzde bir takım mesajlar veriyor.  Bizim ülke olarak, millet ve devlet olarak pek çok güçlü şahsiyetlerimizin ve öncü şahsiyetlerimizin var olduğunu hepimiz biliyoruz. Mehmet Akif Ersoy’da bu önemli şahsiyetlerden birisidir. Akif, İstiklal Marşı’mızın şairidir ama Akif’le alakalı olarak maalesef yeterli derece de bilgiye sahip olduğumuzu da tam olarak söyleyemeyiz. 20-25 sene önce dönemin Kültür Bakanı,  “Akif yurt dışında öldü diyor ve aynı zamanda onun mezarının daha fazla yurt dışında kalmasına gönlümüz razı değil. Bakanlık olarak Akif’in mezarını Ülkemize getirmek çaba harcıyoruz“ diyor. Oysaki Akif İstanbul’da vefat etti. Sözde Akif’i sahiplenme olarak söylenen bu söz ne kadar büyük bir cehaleti ortaya koyduğunu gösteriyor. Bu çok ibret verici bir olaydır. O zamanki Kültür Bakanı Nazım Hikmet ile Mehmet Akif Ersoy’u karıştırıyor” dedi. 
 Programın sonunda Mehmet Nezir Gül, hayranlarının kitaplarını imzaladı. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki