Radyo TimeRadyo Time

“Mücadelemiz her sahada devam ediyor”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’na ilişkin düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bu haber 211 kere okunmuş.14 Haziran 2019, Cuma - 13:09

Kamuoyu ile canlı olarak da paylaşılan toplantıda, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız öncelikle takdim konuşmalarında Başkanlık sisteminin vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermesiyle ilgili önemli noktaların altını çizdi. Vatandaşlarımızın beklentilerinin karşılanması noktasında ilgili bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın attığı adımların önemine işaret ettiler.

“PKK Terör Örgütüne karşı mücadelemiz her sahada devam ediyor”

Ayrıca, özellikle ekonomik alanda yer yer karşı karşıya kaldığımız birtakım operasyonlara, spekülatif hareketlere karşı da ilgili birimlerimizin tedbirlerini almaya devam ettiğinin altı çizildi. Özellikle kur, faiz, enflasyon üçgeninde oluşturulmaya çalışılan baskı ortamına karşı hem kurumlarımızın hem özel sektörümüzün, ilgili birimlerimizin koordinasyon halinde çalışmaya devam ettiğinin altını çizdiler.

Tabii bu ekonomiyle de ilgili ama genel olarak siyasi çerçeveyle de ilgili olan S-400, F-35 ve Amerika ile ilişkiler konusu da burada gündeme geldi, onunla ilgili birkaç cümleyi de biraz sonra telaffuz edeceğim.

Ama özellikle bu tür operasyonlarına karşı savunma sanayi alanında ve teknoloji katkı payı yüksek olan üretim alanlarında faaliyetlerin attırılması konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları oldu. Bununla ilgili de özellikle ihracat gücümüzü artırmaya dönük adımlar ve tedbirler bundan sonra kararlı bir şekilde atılmaya devam edilecek.

Aynı şekilde terörle mücadele ve ülkemizin iç ve dış güvenliğinin sağlanması konusunda da kurumlarımız arasındaki koordinasyon etraflı bir şekilde ele alındı. Bildiğiniz gibi PKK terör örgütüne karşı mücadelemiz her sahada devam ediyor. Sadece Türkiye Cumhuriyeti topraklarında değil, bu örgütün bulunduğu Irak gibi, Suriye gibi başka yerlerde de mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Milli İstihbarat Teşkilatımız, jandarmamız ve diğer bütün ilgili güvenlik birimlerimizin ortak çalışmalarıyla hamd olsun sahada çok ciddi neticeler almaya da devam ediyoruz.

Özellikle 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler şimdi 23 Haziran’da yapılacak olan yerel seçimlerin dinamikleri de dikkate alındığında terör örgütünün ortalığı bulandırmaya dönük birtakım adımlar atmaya çalışacağını, terör eylemlerine, saldırılarına yeltenebileceğini dikkate alarak birimlerimiz teyakkuz halinde bu süreçleri de takip ediyorlar.

“İdlib’de yaşanan gelişmeler Türkiye için endişe kaynağı olmaya devam ediyor”

Yine Sayın Cumhurbaşkanımız takdim konuşmalarında Suriye’den kaynaklanan güvenlik sorunlarına da işaret ettiler. Özellikle İdlib’de yaşanan gelişmelerin bizim için bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğinin altını çizdik. Rejimin kasıtlı olarak Türkiye’yi tahrik etmek ve bölgede alan kazanmak amacıyla yaptığı saldırılara son verilmesi konusunda da ilgili birimlerimiz yetkilendirilmiş durumdadır, özellikle Rusya'yla bu konuda temaslar kuruldu, görüşmeler devam ediyor. Gerek İdlib’de gerek Tel Rıfat’ta gerekse Fırat’ın doğusunda bu güvenlik alanının sağlanması ve ülkemize dönük herhangi bir tehdidin ortaya çıkmaması için bundan sonra da gerekli adımlar atılmaya devam edecektir.

“Türkiye, barışın ve karşılıklı saygının merkezde olduğu bir dış politika izlemektedir”

Yine aynı şekilde dış politika perspektifinde gerek Doğu Akdeniz’de gerek Kuzey Afrika’da gerekse Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler Bakanlar Kurulu’nun gündemindeydi. Burada tabii Milli Savunma Bakanlığımızın, Milli Eğitim Bakanlığımızın ve Dışişleri Bakanlığımızın da sunumları oldu kendi konularıyla ilgili mutat olduğu üzere.

Tabii bu Kabine Toplantısının önemli gündem maddelerinden bir tanesi de özellikle çevremizde yaşanan gelişmeler. Son dönemde biliyorum Amerikan Dış Savunma Bakanlığının, Savunma Bakanlığımıza yazdığı mektup çerçevesinde de devam eden birtakım tartışmalar var.

Burada öncelikle şunun altını çizmek istiyoruz: Bölgesel ve küresel belirsizlik, kaos ve gerilim ortamında, bu ortamı teşvik eden siyasi yaklaşımlar karşısında, Türkiye, barışın, istikrarın, huzurun ve karşılıklı saygının merkezde olduğu bir dış politika izlemektedir. Biz adımlarımızı atarken her şeyin iç içe geçtiği, bütün dinamiklerin birbirini etkiler hale geldiği bir dünyada ulusal çıkarlarımızı esas alan bir dış politika izliyoruz, bunun için de 360 derece perspektifinden dünya olaylarına bakıyoruz. Dolayısıyla bizim Avrupa Birliği ile genel manada Avrupa ile Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya, Çin gibi diğer küresel aktörlerle, Orta Doğu ülkeleriyle, İslam ülkeleriyle, Afrika, Uzak Doğu, Asya ve Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerimiz sıfır toplamlı dış politika perspektifine dayanmaz. Tam tersine, biz bir ilişki öbeğini bir başka ilişki öbeğinin natifi olarak hiçbir zaman görmedik. Avrupa'yla Amerika'yla, yani Transatlantik ittifak bağlamında kurduğumuz iyi ilişkiler bizim Rusya'yla, Çin’le ya da Orta Doğu'yla, Afrika'yla kurduğumuz ilişkilere bir mani teşkil etmez. Aynı şekilde bizim o bölgelerdeki angajmanlarımız, yeni açılımlarımız Amerika'yla, Avrupa'yla veya başka bölgelerle kurduğumuz ilişkilere bir gölge düşürmek durumunda değildir. Ama hala dış politikayı ve dünyayı sıfır toplamlı bir perspektiften okumaya çalışanlar zaman zaman bu tür spekülatif haberler yaparak Türkiye'nin NATO’daki statüsünü tartışmaya açmaya çalışmaktalar, Türkiye'nin geleneksel ittifak sistemlerinden çıkıp başka alanlara yöneldiğini iddia etmekteler. Halbuki biz tamamen kendi ulusal çıkarlarımız çerçevesinde herkesle karşılıklı saygı ve menfaat ilişkisi temelinde kapsamlı ilişkiler geliştirmeyi hedefliyoruz ve güvenliği de bu çerçevede bir bütün olarak ele alıyoruz.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki