Radyo TimeRadyo Time

“Mücadelemiz kararlılıkla sürecek”

Vatan Partisi Alanya İlçe Başkanı Evren Kurtoğlu, Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Bu haber 202 kere okunmuş.17 Mart 2020, Salı - 11:35

Kurtoğlu’nun açıklaması şöyle; “Milletimizin 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümü kutlu olsun. Bu zafer, Türk Milletinin kuruluştan, kurtuluşa giden yolda dönüm noktası olmuştur. Batının emperyalist devletleri başta İngiltere, Fransa ve bunların sömürgeleri, Avustralya Yeni Zelanda, Hindistan ordularından oluşan muazzam güçle Osmanlı Devletini parçalayıp, paylaşmak için Osmanlı’nın baş şehri İstanbul’u almaları gerekiyordu. Bu muazzam güç Çanakkale’de ummadıkları bir direnişle karşılaştı. Türk Milleti’nin çelikleşen direnci karşısında perişan halde geri püskürtülüp tarihlerinin en ağır yenilgisini tatmış oldular.
           
Çanakkale’den bugüne ne kaldı
 
Çanakkale’den öğreneceklerimiz sadece Mehmetçiğin kahramanlığı ile sınırlı olamaz çünkü biz Mehmetçik’in kahramanlığını Türk’ün askerlik birikimini, sadece Çanakkale’den değil binlerce yıllık geçmişinden de biliyoruz. Çanakkale’de elindeki taşla, eli süngülü düşmanlarını bertaraf eden Mehmet Çavuş değildir; oradaki asker, Malazgirt Ovası’nda atının kuyruğunu tullayan Alpaslan’dır; oradaki asker Ayn Calud’da dünyayı korkudan titreten Moğol akınını durduran Sultan Kutuz’dur; oradaki asker, Haçlı Seferleri’nin önüne dikilen Kılıçarslan’dır. Oradaki binlerce yıllık Türk tarihinin içerisinden süzülüp gelen ve Jön Türkler’in Muazzam toplumsal politikası ile ortaya çıkarılan Türk askerlik birikimidir... Bizimdir ve hep vardı, Çanakkale’de doğmadı ve orada sonlanmadı. Yürüdü geldi, Kıbrıs’ta Beşparmak’lara atlayan, PKK’yı hendeklere gömen komandolarımızın ruhuna dokundu, Ömer Halisdemir oldu, düşmanın kalbine saplandı.
 
Oysa Çanakkale’den asıl öğrenmemiz gereken şey bu büyük cesaret, fedakarlık ve askerlik birikiminin doğru politik okumayla, doğru politik akılla nasıl yönetildiğidir. Çanakkale’den bize kalan budur, bir politik akıl, bir ittifak birikimi.
 
Büyük Savaş’ta Lozan ile bozduğumuz paylaşım planları halen sürdürülmeye çalışılıyor. Türkiye, İran, Irak ve Suriye, etnik ve mezhepsel yapıları kışkırtılarak ABD-İsrail tarafından parçalanmak isteniyor. Demek ki, Çanakkale’den bize kalan politik akıl, tıpkı dün olduğu gibi bölünmek istenilenlerin, bölmek isteyenlere karşı birleşmesini şart koşuyor. Bu ülkelere Rusya da destek veriyor, demek ki, onunla da ittifak yapılacak. Ama...
 
Daha önce ABD ile yaptığımız gibi bir sahip-köle ittifakı değil, Milli Mücadele yıllarındaki gibi dost ittifakı, Çanakkale ittifakı...”

 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki