Radyo TimeRadyo Time

Müftü İlhan camilerde alınan tedbirleri yerinde inceledi

Alanya Müftüsü Dr. İhsan İlhan, Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla camilerde ve Kuran kurslarında alınan tedbirleri yerinde incelemeye devam ediyor.
Bu haber 278 kere okunmuş.20 Ağustos 2020, Perşembe - 13:29

Koronavirüs (Covid-19) salgınının engellenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla sürecin ilk gününden itibaren gerek sohbetleriyle gerek açıklamalarıyla vatandaşları bilgilendiren ve alınan tedbirlerden asla taviz verilmemesi gerektiğini sık sık belirten Alanya Müftüsü Dr. İhsan İlhan, camilerde ve Kur’an kurslarında alınan tedbirleri yerinde incelemeye devam ediyor.

Müftü İlhan, din görevlilerine vakit namazları ve Cuma Namazı öncesi ve sonrasında vatandaşlara gerekli uyarı ve hatırlatmaların yapılması gerektiğini belirterek, alınan tedbirlerden asla taviz verilmemesi gerektiği hatırlatmalarında bulunuyor.

Müftü İlhan, temizlik çalışmaları kapsamında camilerin iç ve dış temizliğinin yanında halı, kapı, cam, ahşap, kitaplık ve fayansların da özenle ve sık sık temizlenmesi gerektiğini, namaz kılınan cami ve açık alanlarda maske kullanımı, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurullarına da azami özen gösterilmesi gerektiğini, maskesi olmayan kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmemesi gerektiğini, cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takmasının zorunlu olduğunu, klimaların kullanılmayarak doğal hava sirkülasyonunun devamlılığının sağlanması gerektiğini belirtiyor.

Müftü İlhan, ayrıca korona virüse karşı uyarıcı afiş ve yazıların vatandaşlarımızın rahatlıkla görebileceği alanlara asılması gerektiğini ifade ediyor.

Virüs salgınının halen devam ettiğini ve virüsten etkilenmemek için tedbirleri elden bırakmamamız gerektiğini belirten Müftü İlhan, şu ifadelere yer verdi: “ Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla camilerde ve Kur’an kurslarında alınan tedbirleri yerinde incelemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda görevlilerimize ve vatandaşlarımıza gerekli hatırlatmaları yapıyoruz. Covid-19 salgını ülkemizi ve yeryüzünü dolaşmaya devam ediyor. Bizler de bu virüsün yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla tedbirlerimizden asla taviz vermememiz gerekiyor. Unutmayalım ki; temiz yaşamak ve sağlığımızı korumak bizim öncelikli görevimizdir. Yaşadığımız bu salgın hastalık karşısında da hem kendi sağlığımızı hem de çevremizdekileri korumak için tedbirlerimizi elden bırakmayalım. Aksi halde kendi sağlığımız yanında başkalarının sağlığını da tehlikeye atacağımızı, bunun da kul hakkı olacağını unutmayalım. Her zamankinden daha çok beden, kıyafet, yiyecek ve çevre temizliğine dikkat edelim. Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandıralım. El temasının yoğun olduğu alanları temiz tutalım. Ellerimizi her zamankinden daha fazla sabunla ve ovalayarak yıkayalım. Kirli ellerimizle ağzımıza, burnumuza ve gözümüze dokunmayalım. Rabbimizin bize emaneti olan sağlığımıza sahip çıkmak ve onu korumak için gayret gösterelim. Her şey Allah’ın dilemesiyle olur. Şafi olan, her derdin devasını verecek olan Allah’tır. Elimizden gelen tedbirleri alalım ve Allaha tevekkül edelim. Yüce Rabbim, başta ülkemiz ve İslam beldeleri olmak üzere tüm insanlığı bu tür salgın hastalıklardan, bela ve musibetlerden muhafaza buyursun.” dedi.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki