Radyo TimeRadyo Time

“Nice tehdidin üstesinden gelmeyi başardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin 56. kuruluş yıl dönümü yemeğinde yaptığı konuşmada, “24 Haziran’da yapılacak seçimlerin ardından tüm unsurlarıyla hayata geçecek olan yeni yönetim sistemimizle, yürütmeyi daha güçlü, yasamayı daha itibarlı, yargıyı da daha bağımsız hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Bu haber 255 kere okunmuş.26 Nisan 2018, Perşembe - 12:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 56. kuruluş yıl dönümünü vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen yemeğe katıldı.

Yemekte misafirlere hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine kuruluşundan bugüne AYM’nin çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı.

“Devletin odağına adaleti yerleştiren bir medeniyetin mensuplarıyız”

“Biz adalet mülkün temelidir diyerek devletin odağına adaleti yerleştiren bir medeniyetin mensuplarıyız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ecdadın bununla da kalmayarak “insanı yaşat ki devlet yaşasın” diyerek devletin görevini tarif ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli filozofların, devlet adamlarının pek çoğunun adaletle ilgili görüşlerini ifade ettiklerini ama bunlar içinde pek azının Hz. Mevlana’nın adalet tanımı seviyesine ulaşabildiklerini kaydetti ve “Mevlana’ya göre adalet; ayakkabının ayakta, külahın başta olmasıdır. Şayet bunların yeri değişirse, adalet bozulur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalet suyu ağaca, zulüm ise dikene vermektir. Mevlana, hakkı hak sahibine teslim etmek olan adaletin gönül huzuru, zulmün ise vicdan azabı getireceğini söyler. Bu konuda pek çok örnek vermek mümkündür. Buradaki asıl mesaj, coğrafyamızın ve medeniyetimizin adalet konusundaki o geniş birikimidir. Tabii bir yerde adalete olan özlem çok fazla ifade ediliyorsa orada zulüm var demektir. Hem Doğuda, hem Batıda en büyük adalet reformları, en büyük zulüm düzenlerinin ardından gelmiştir.”

“İnsanlığın adalet talebine kulak vermeliyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün insanlığa düşen görevin dünyanın, ülkelerin ve toplumların eski karanlık günlere dönmesini beklemeden insanlığın adalet talebine kulak vermek olduğunu kaydederek, “Orta Doğu’dan Güney Asya’ya, Afrika’dan Güney Amerika’ya kadar dünyamızın her köşesinden mazlumların ahı eğer arşa yükseliyorsa, ortada ciddi bir adalet sorunu var demektir. Suriye’de yerlerinden edinmiş 3,5 milyon insanı 7 yıldır topraklarında güven ve refah içinde yaşatan Türkiye, bu mücadelesinde yalnız kalıyorsa, hep birlikte durup düşünmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin milyonlarca sığınmacıya sunduğu hizmetlere destek vermeyenlerin, terör örgütlerine milyarlarca doları cömertçe akıtmasının ağaçların değil dikenlerin sulandığı anlamına geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu düzenin adının da adalet değil zulüm düzeni olduğunun altını çizdi.

“Sizler, tıpkı kutup yıldızı gibi doğruya giden yolun kılavuzu olmalısınız”

Mazlumların kanları ve gözyaşları üzerinde kurulan bu düzene itiraz etmenin, en başta adaletin temsilcisi olanların görevi olması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Küresel güç oyunlarının karmaşasında rotasını şaşıranlar için sizler tıpkı kutup yıldızı gibi doğruya giden yolun kılavuzu olmalısınız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında Türkiye’nin medeniyetinde ve kültüründe mevcut bulunan kadim adalet mirası sayesinde demokrasi ve hukuk devleti yolundaki atılımlarını güçlü bir şekilde hayata geçirme imkânına sahip olduğuna dikkat çekti.

“Asırlardır yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen her defasında süratle toparlanıp yeniden demokrasi ve hukuk devleti yoluna girebiliyorsak, işte bu sayededir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yıllarda bu durumun yeni ve tarihî örneklerini milletçe yaşadığımızı söyledi.

“Nice tehdidin üstesinden gelmeyi başardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Demokrasiye ve hukuk devletine olan bağlılığımızdan taviz vermeden vesayetten tutun darbe teşebbüslerine ve terör saldırılarına kadar nice tehdidin üstesinden gelmeyi başardık. Hatta sadece tehditleri bertaraf etmekle kalmadık, çok kritik bir yönetim değişikliği sürecini de hamdolsun suhuletle neticeye ulaştırdık. Şimdi 24 Haziran’da yapılacak seçimlerin ardından tüm unsurlarıyla hayata geçecek olan yeni yönetim sistemimizle yürütmeyi daha güçlü, yasamayı daha itibarlı, yargıyı da daha bağımsız hâle getirmeyi hedefliyoruz. Bu tarihî değişime birikimleriyle, yol göstermeleriyle, içtihatlarıyla destek olan yargı mensuplarımıza şükranlarımı sunuyorum. İnşallah Türkiye her alanda olduğu gibi adalet konusunda da çok daha iyi bir döneme giriyor.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki