Radyo TimeRadyo Time

Ofiste cinsiyet dengesi başarıyı getiriyor

Sodexo’nun hazırladığı ‘İşyeri Trendleri Raporu’nun yeni sayısı yayınlandı. Kadınların iş yaşamındaki konumunun incelendiği rapor, cinsiyet dengesinin yakalandığı işletmelerin daha başarılı olduğunun altını çiziyor.
Bu haber 286 kere okunmuş.08 Mart 2019, Cuma - 12:08

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, “Kadın istihdamına destek Sodexo’nun DNA’sında var. 72 ülkede hizmet veren Sodexo Global, yönetim kurulunda cinsiyet eşitliğini yakaladı. Biz de ‘Gelecek Atölyesi’ projemizle kadın istihdamına katkıda bulunuyoruz” dedi.

72 ülkede her gün 100 milyon kişiye hizmet veren Sodexo’nun hazırladığı ‘İşyeri Trendleri Raporu’ incelemesinde kadınların iş yaşamındaki konumunu inceledi. Konusunda uzman isimlerin yorumladığı ve araştırmalarla, raporda cinsiyet dengeli ekiplerin daha güçlü, daha akıllı ve daha yenilikçi şirketler yarattığını ortaya koydu.

Ahmet Zeytinoğlu: Kadınlar iş dünyasını değiştiriyor

Sodexo Türkiye Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, “İş dünyası kadınlardan çok şey öğreniyor. Kadın istihdamını desteklemek Sodexo’nun DNA’sında yer alıyor. 72 ülkede hizmet veren Sodexo, yönetim kurulunda cinsiyet eşitliğini yakalamış durumda. 2025 yılına kadar diğer alanlarda ideal noktaya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Sodexo’nun 2016 yılında başlattığı ‘Gelecek atölyesi’ projesiyle 1000’den fazla kız öğrencinin yaşamına dokunduğuna dikkat çeken Ahmet Zeytinoğlu, “Türkiye’deki dört meslek lisesinde açtığımız aşçılık atölyeleri ile öğrencilerin gelişimine destek veriyoruz. Ayrıca bu sınıflara malzeme desteği veriyor, öğrencilere de staj imkânı sunuyoruz. Stajdan sonra da çalışmak isteyen öğrencilerimizi Sodexo’da istihdam ediyoruz” ifadesini kullandı.

İşyeri Trendleri Raporu’nda ön plana çıkan noktalar şöyle:

Cinsiyet dengesini yakalayan ekipler yüzde 5 yüksek marka bilinirliği, yüzde 12 daha yüksek müşteri memnuniyeti, yüzde 13 daha yüksek büyüme ve yüzde 23 daha yüksek kar sağlıyor. Bunun yanında cinsiyet dengeli yönetimdeki şirketlerde iş kazaları da düşüyor.

Üst yönetimlerinde en az yüzde 25 cinsiyet çeşitliliği sağlayan kurumlar, yüzde 15 daha fazla kar sağlıyor. (Araştırmada ABD, Latin Amerika ve İngiltere’deki kamu kuruluşları incelenmiştir)

Kadınlar, dünya çapındaki şirketlerin üst yönetiminde yüzde 24 oranında yer alıyor. Bu oran, 2011’den bu yana sadece yüzde 3 oranında bir yükseliş anlamına geliyor.

ABD’de çalışanların yüzde 40’ı, kadınların iş dünyasında üst kademelerde yer almak için erkeklerden çok daha fazla çalışması gerektiğine inanıyor.

Utah State Üniversitesi’nin araştırmasına göre kadınların iş yaşamında karşılaştıkları zorluklarla başa çıkma olasılığı daha yüksek.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki