Radyo TimeRadyo Time

Paneller temizlendi güneşten alınan verimlilik %10 arttı

Alanya Belediyesi Güneş Enerji Santrali’nde panel temizliği gerçekleştirildi. Verimi yükseltmek amacıyla yapılan işlemle, 13.500 adet güneş enerji paneli tamamen temizlendi.
Bu haber 213 kere okunmuş.24 Temmuz 2020, Cuma - 10:28

Toslak Mahallesi, Karadağ mevkii 1828, 1831 ve 1832 parsel üzerinde kurulu, Alanya Belediyesi’ne ait Güneş Enerji Santrali’nde bulunan paneller, yıkanarak temizlendi ve pırıl pırıl oldu. 2017 yılının Temmuz ayında faaliyete başlayan GES 1 GES 2 ve GES 3 tesisleri ile 2019 Aralık ayında devreye giren GES 4’de bulunan 13.500 adet güneş paneli yıkanarak temizlendi. Panel Yıkama Robotu ile verimliliği arttırma adına yapılan yıkama işlemi, 3 kişilik ekip tarafından 4 günlük hummalı bir çalışmayla gerçekleştirildi.

%10 verimlilik artışı sağlayacak

Zamanla çiçeklerin tozlaşması, polen ve tozdan kaynaklanan panel üstü tozlanmanın arındırılması için iyonize edilmiş saf su kullanılarak panel yıkama işlemi yapıldı. Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından işletilen tesis, 3.400 kW kurulu güçle üretimini sürdürüyor. Alanya Belediyesi Güneş Enerji Santrali, panel temizliği ile birlikte %10 verimlilik artışı sağlayacak.

Erdoğmuş: “Paneller temizlendi verimlilik arttı”

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş yaptığı açıklamada Güneş Enerji Santrali’nin önemini vurgulayarak şunları söyledi; “Alanya Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’in girişimi ile 2017 yılında faaliyete başlayan Güneş Enerji Santrali’miz, 3.400 kW kurulu güçle üretim gerçekleştiriyor. GES 1, GES 2 ve GES 3’ün ardından devam projemiz olan GES 4 ile birlikte Alanya Belediyesi olarak adeta gücümüzü güneşten alıyoruz. Panellerimizde doğal yollarla oluşan kirliliğin temizlenmesiyle birlikte %10’luk verimlilik artışı sağlayacağız.”  

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki