Radyo TimeRadyo Time

PTT AŞ ‘Kuşlar’ temalı En İyi Avrupa Pulu Yarışmasına ‘Anadolu Sıvacısı’ ile katılıyor

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ), ‘En İyi Avrupa Pulu’ yarışmasına endemik bir kuş türü olan “Anadolu Sıvacısı” görselli anma pulu ile katılıyor.
Bu haber 257 kere okunmuş.25 Haziran 2019, Salı - 12:01

Bu yıl “Kuşlar” temasıyla gerçekleşecek yarışmada ülkemizi temsil edecek PTT AŞ’ye https://www.posteurop.org/europa2019 internet adresinden oy verilebilecek.

PTT AŞ, Avrupa Kamu Posta İşletmecileri Birliği (PostEurop) tarafından 2002 yılından bu yana düzenlenen ‘En İyi Avrupa Pulu’ yarışmasında “Anadolu Sıvacısı” görselli anma pulu ile yer alıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden adayların katılacağı yarışma kapsamında 9 Eylül 2019 tarihine kadar oylama işlemi devam edecek.

Türkiye’ye özgü bir kuş türü

Ülkemizi "En İyi Avrupa Pulu" yarışmasında temsil edecek pul görselinde yer alan Türkiye’ye özgü Anadolu Sıvacısı kuşu, Anadolu’nun narin kuşları arasında yer alıyor. Ülkemizin iğne yapraklı ormanlarında yaşayan Anadolu Sıvacısı 13-15 gram arasındaki ağırlığı ve 12- 13 cm boya sahip. Başının üst yarısının siyah olması, gözlerinin üstünde göze çarpan beyaz bir tüy şeridi bulunması ve göğsünün üzerinde yer alan geniş kestane renkli lekesi ile diğer kuşlardan ayrılan Anadolu Sıvacısı kuşu endemik bir kuş türüdür. Anadolu Sıvacısı, dünyanın en eski uluslararası koruma örgütü olan BirdLife International tarafından “Avrupa Ölçeğinde Korumada Öncelikli Kuşlar” kategorisine dahil edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: PTT  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki