Radyo TimeRadyo Time

ROSATOM’un bünyesindeki yakıt şirketi TVEL, VVER yakıt üretimi için Çin Yibin Santrali’ne Rus yapımı ekipman desteği sundu

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’yi inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un bünyesindeki yakıt şirketi TVEL Anonim Şirketi, VVER yakıt üretimi için, Çin Ulusal Nükleer Şirketi nükleer yakıt dairesinin bir girişimi olan Yibin santraline (Sichuan Bölgesi) Rus yapımı ekipman desteği sundu.
Bu haber 252 kere okunmuş.30 Temmuz 2019, Salı - 12:29

İçeriğinde çoğunlukla yakıt çubuğu yapım malzemesi bulunan sevkiyat; kaynak tesisi, çubuk geometrisi kontrol sistemi ve VVER yakıt çubuğu vernikleme ekipmanı olmak üzere üç parçadan oluşuyor. Tüm kurulum ve tasarımlar, TVEL girişim şirketleri olan Makine Üretim Tesisi (Elektrostal, Moskova Bölgesi) ve NCCP Mühendislik (Novosibirsk, Batı Sibirya) tarafından yapılıyor. Tüm teçhizat, üretim bölümünün modernizasyonu amacıyla, VVER-1000 reaktörlerinde kullanılan Rus yapımı TVS-2M yakıt aygıtlarının üretimi için sağlanıyor. Halihazırda, Çin’in Jiangsu Bölgesi’nde işletimde olan Tianwan Nükleer Enerji Santrali’nde bu tip reaktörlere sahip dört güç ünitesi bulunuyor. Yibin santrali, VVER-1000 yakıtını, TVEL’in 2009 yılı lisansıyla üretmeye başladı. Santral, 2014’den beri, eski UTVS modeli yerine TVS-2M yakıt aygıtlarını üretiyor.

Çinli iş ortaklarıyla, nükleer yakıt üretimi projelerinde sistematik olarak çalıştıklarını belirten TVEL Ticaret ve Dış İlişkiler Kıdemli Başkan Yardımcısı Oleg Grigoriyevkonuyla ilgili şunları söyledi; “Tarihimizde ilk kez Rus tasarımı nükleer yakıtın yurt dışında üretimine başladık ve santrale en yüksek seviyede teknolojik destek sağlıyoruz. TVS-2M model yakıtın, Tianwan NGS’nde kullanıma başlanmasıyla eşzamanlı olarak yakıtın üretim yeri Yibin santrali olarak belirlendi. Bugün, tesise yapılan destekler, sadece Rus yapımı yakıt aygıtları parçalarıyla sınırlı değil. Aynı zamanda otomasyonu ve yakıt üretim kalitesini artıracak ekipman desteği de sağlayan TVEL teknolojik liderliğini bir kez daha ispatlıyor.”

Rosatom iştiraki olan TVEL Yakıt Şirketi, nükleer yakıt üretimi, dönüştürme ve uranyum zenginleştirme, gaz santrifüj üretimi, araştırma ve örgüt tasarımı amacıyla girişimler kuruyor. Bu kurum, Rus nükleer güç santrallerine nükleer yakıt sağlayan tek kurumdur. Rosatom iştiraki olan TVEL Yakıt Şirketi, dünya çapında 15 ülkedeki 76 güç reaktörüne, sekiz ülkedeki araştırma reaktörüne ve Rus nükleer filosunun taşıma reaktörlerine nükleer yakıt sağlıyor.Dünyadaki her altı reaktörden biri TVEL tarafından üretilmiş olan yakıt yardımıyla çalışıyor.

Etiketler: ROSATOM  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki