RTÜK darbesini Erdoğan’ın o sözüyle eleştirdi

CHP’li Mahmut Tanal, Faruk Bildirici’nin RTÜK üyeliğinin düşürülmesine sert tepki gösterdi. Tanal kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz” ifadesiyle eleştirdi.
Bu haber 58 kere okunmuş.01 Kasım 2019, Cuma - 10:37

Tanal ayrıca, başka görevler üstlenerek yasayı çiğneyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in derhal koltuğundan ayrılması gerektiğini söyledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin'in 3 yerde birden görev aldığını gündeme getiren ve kurulun kararlarını eleştiren gazeteci kökenli Faruk Bildirici'nin RTÜK üyeliğinin, “tarafsızlığını yitirdiği” iddiasıyla düşürülmesine tepkiler sürüyor. CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, kararı "Demokrasiye darbe" olarak nitelendirdi.

Erdoğan’ın o sözünü hatırlattı

Siyasi partilerin aday gösterdiği RTÜK üyelerinin TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamayla seçildiğini hatırlatan Tanal, "Faruk Bildirici'nin üyeliği, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in teklifi üzerine sonlandırıldı. Bildirici'yi RTÜK üyeliğine milletvekilleri olarak bizler seçmiştik. Bildirici'nin üyeliği anayasal güvence altındadır. Yasama organının işlemini, idari bir kurum olan RTÜK değiştiremez, yok sayamaz. TBMM, RTÜK içinde olan bir organ değildir. Meclis tarafından seçilen Bildirici'nin üyeliğinin Üst Kurul’un AKP'li ve MHP'li üyelerinin oylarıyla sonlandırılması kararı, TBMM'yi zayıflatmak ve milli iradeyi gasp etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan sık sık dillendiriyor ya; milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Salt eleştiri yapan Üst Kurul üyesinin üyeliğini, Üst Kurul başkanı ve diğer üyeler toplanıp düşüremez. Üst Kurul’un böyle bir yetkisi yoktur" dedi.

Eleştiriye tahammül edemeyen bir anlayış var

Faruk Bildirici'nin CHP'nin kontenjanından seçildiğini anımsatan Tanal, "Çok sesliliğe, eleştirilere tahammül edemeyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Liyakatin esas alınmadığı, biat kültürünün egemen olduğu bir toplum düzeni oluşturmaya çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Tek sesliliğe karşı sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

Yasağı çiğneyen RTÜK Başkanı’dır, o koltukta bir gün dahi oturmamalıdır

Asıl koltuğundan ayrılması gereken kişinin, mevcut görevi dışında başka görevler de üstlenen RTÜK Başkanı Faruk Bildirici olduğunu kaydeden Tanal, "6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 'yasaklar ve denetim' başlığı altındaki 38. maddesinin 2. fıkrasında 'Üst Kurul üyeleri, asli görevlerini aksatmayan bilimsel amaçlı eser hazırlama, ders ve konferans verme, jüri ve komisyon üyeliği yapma hariç, resmi veya özel nitelikte hiçbir görev alamaz, özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamaz ve bu konularda hiçbir maddi menfaat sağlayamaz ve siyasi partiye üye olamaz' deniliyor. O halde kanuna aykırı davranan RTÜK Başkanı, o koltukta bir gün dahi oturmamalıdır" şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki