Rusya ve Dominik Cumhuriyeti nükleer enerjinin barışçıl kullanımına yönelik iş birliği geliştiriyor

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın 17 Eylül’de Viyana’da düzenlenen 63’üncü Genel Kongresi’ne katılan Rosatom ve Dominik Cumhuriyeti Enerji ve Maden Bakanlığı, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı doğrultusunda iş birliği yapmak üzere bir protokol imzaladı.
Bu haber 175 kere okunmuş.19 Eylül 2019, Perşembe - 11:41

Rosatom Genel Başkan Yardımcısı Nikolay Spassky, protokolü Rusya Federasyonu adına imzaladı. Dominik Cumhuriyeti’ni temsilen Dominik Cumhuriyeti Avusturya Büyükelçisi ve Viyana’da düzenlenen uluslararası organizasyonların daimi temsilcisi Lourdes Gisela Victoria-Kruse protokolü imzaladı.

Protokol, iki ülkenin nükleer enerjinin barışçıl kullanımına yönelik imzaladığı ilk belge olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda iki ülke arasında Dominik Cumhuriyeti’nin nükleer altyapısının gelişimi, nükleer teknolojinin bilinilirliğini artırmak için yapılacak detaylı çalışmalar, radyoizotopların ve radyasyon teknolojisinin sanayi, tarım ve tıpta kullanımı gibi pek çok farklı konularda işbirliğinin temelini atıyor. Ayrıca her iki taraf için de yararlı ortak projeler tanımlayacak ortak çalışma grupları kurulacak.

Protokolün tarafları, bir sonraki adım olarak hükümetler arası bir anlaşma çerçevesi hazırlayacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki