Radyo TimeRadyo Time

Rusya’dan 5 milyon turist müjdesi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının bu yıl 5 milyonu aşacağını duyurdu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, Rusya'dan gelen turist sayısının daha da artacağı müjdesini verdi.
Bu haber 1155 kere okunmuş.24 Ağustos 2018, Cuma - 20:13

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Mevkidaşı Sergey Lavrov ile bu yıl içindeki altıncı buluşmasını gerçekleştirdi.

 Moskova'da bir araya gelen iki bakan, görüşmeden sonra gazetecilerin karşısına çıktı. Buluşmadaki ilk odak noktasının beklendiği gibi Suriye olduğunu belirten Lavrov, konuğu Çavuşoğlu'na iş birliği teşekkür etti. Lavrov, bu yıl Türkiye'ye giden Rus turist sayısının 5 milyonu aşacağını da duyurdu.

 Bakan Çavuşoğlu ise, Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğinin ABD'yi kıskandırdığını belirterek enerjiden tarıma, turizmden savunma sanayine kadar ilişkilerin geliştiğini aktardı. Somut projelerin ortaya konulduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "İlerleyen yıllarda ilişkilerimiz daha iyi olacak" dedi. Rusya'dan gelen turistin daha da artacağı müjdesini veren Çavuşoğlu, sayının memnun edici olduğunu belirtti.

 Buluşma öncesinde gazetecilere konuşan Sergey Lavrov, "Rusya ve Türkiye'nin gündeminde her zaman istişare edilecek konular var. Ticaret, ekonomi alanındaki ilişkiler, insani iş birliği, askeri-teknik işbirliği son derece yoğun ve aktif bir şekilde gelişiyor" demişti. Ankara ve Moskova arasındaki temasların daha önce görülmemiş seviyeye ulaştığını aktaran Lavrov, Türkiye ve Rusya'nın diğer bakanları arasında da kısa süre içinde görüşmeler yapılacağını söylemişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus Lider Vladimir Putin'in yakın zamanda bir araya gelebileceğini açıklamıştı. Çavuşoğlu, "Şüphesiz Dışişleri Bakanları olarak, bizim işimiz bu tür görüşmelerin hazırlığını yapmak" demişti. 

 Rusya'daki temasların ana gündeminde Suriye'deki gelişmeler var. Türkiye ve Rusya, İran ile birlikte iç savaş ülkesinde garantör ülke. Astana sürecini yürüten Ankara, Moskova ve Tahran, Suriye'de dört ayrı noktada çatışmasızlık bölgesi ilan etti.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki