Radyo TimeRadyo Time

Salgından etkilenen taksiciler için kanun teklifi verildi

CHP’nin Hukukçu Vekili Mahmut Tanal, korona virüs salgınının ekonomik yönden zor durumda bıraktığı taksiciler için de kanun teklifi hazırladı. Tanal’ın teklifinin yasalaşması halinde, taksicilere 3 ay süreyle 2 bin 324 TL ödeme yapılacak.
Bu haber 247 kere okunmuş.26 Mayıs 2020, Salı - 15:29

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, korona virüs salgını yüzünden ekonomik olarak zor durumda kalan meslek gruplarıyla ilgili kanun teklifleri hazırlamaya devam ediyor.

Tanal, sosyal devlet ilkesi gereği taksici esnafına nakdi destek sağlanması amacıyla TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

Taksicilere asgari ücret tutarında aylık ödeme yapılsın  

Tanal’ın sunduğu teklifin yasalaşması halinde, müşteri bulamadığı için kontak kapatan ve ekmek parası bile bulamayan taksicilere 3 ay süreyle aylık asgari ücret tutarında, yani 2 bin 324 TL ödeme yapılacak.

CHP’nin hukukçu vekili Tanal’ın imzasını taşıyan teklifin gerekçesinde, salgının önlenmesi amacıyla alınan önlemler ve sokağa çıkma yasakları hatırlatılarak, müşteri taşıyamayan taksici esnafının geçimini sağlayamayacak hale geldiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yer alan sosyal devlet ilkesinin hatırlatıldığı gerekçede, “Devletin toplumun her kesimini düşünme yükümlülüğü vardır. Bu salgında taksici esnafı da düşünülmelidir. Taksicilere en azından asgari ücret tutarında ödeme yapılması gerektiği açıktır” denildi.

Etiketler: chp   mahmuttanal  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki