Radyo TimeRadyo Time

Siber Güvenlik Teknoloji Merkezi tanıtıldı

EPEYD’in öncülüğünde Alanya’da kurulacak olan ve Türkiye’de bir ilk olacak Siber Güvenlik Teknoloji Merkezi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.
Bu haber 494 kere okunmuş.29 Aralık 2018, Cumartesi - 13:57

 Engelsiz Perspektif Engellilere Yardım Derneği (EPEYD) tarafından Alanya’da hayata geçirilecek olan Siber Güvenlik Teknoloji Merkezi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Üyelerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’de bir ilk olacak olan Siber Güvenlik Merkezi’nin tanıtımı yapıldı. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan EPEYD Başkan Yardımcısı Nusret Gönül, “Derneğimizin uzun süredir bir çalışması vardı; Siber Güvenlik Teknoloji Merkezi konusunda. Engelsiz bireylerin bilgisayar konusunda uzman olduğunu biliyoruz. Ülkemizde de önemli bir açık var. Bu konuda öğrenci yetiştirmeyi planlıyoruz. Projemize Savunma Sanayi Müsteşarlığı, HABERSAN ve ASELSAN gibi birçok kuruluşumuz da ortak. Zaten finansmanı da onlar sağlıyor. Yüzdük, yüzdük kuyruğuna geldik. Türkiye’de ilk olan bir proje bu. ALKÜ ile birlikte projeyi yürüteceğiz. Oba Mahallesi’nde yerimiz hazır, temel atma hazırlıklarını yapıyoruz. Yeterli kontenjanımız olursa engelliler dışında da öğrencilerimiz olacak. Ancak bu oran yüzde 50’nin altına tüzük gereği düşemiyor” diye konuştu. 

 Projenin sunumunu yapan EPEYD Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ünsal ise projenin detaylarını anlattığı açıklamasında; “Enerji, finans, bankacılık, ulaşım, savunma, haberleşme vb. kritik alt yapıların siber saldırılardan korunması için ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün karşılanması ile zihinsel melekeleri yüksek engelli bireylerin sahip oldukları potansiyelleri ortaya çıkararak, ülkemize kazandırılması amacıyla Engelsiz Perspektif Engellilere Yardım Derneği EPEYD tarafından 3,5 yıllık çalışmanın sonunda proje onayı tamamlanmış olup, 21.12.2018 tarihinde finansman sözleşmesi imzalanmıştır. Ocak 2019'da ülkemizin ilk Siber Güvenlik Teknoloji Merkezinin temeli Alanya’da atılacaktır. Bu amaçla; EPEYD ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ALKÜ iş birliğinde 2018 yılında kurulmuş olan, Yönetim Kurulu Başkanlığını ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’nın yürüttüğü Alaaddin Keykubat Siber Akademi Vakfı AKSAV ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında 22.06.2018 tarihinde Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun himayelerinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında 21.12.2018 tarihinde SSB adına ASELSAN ile AKSAV arasında imzalanmış olan sözleşme ile ASELSAN tarafından karşılanacak finansmanla inşasına başlanacak olan “Siber Güvenlik Teknoloji Merkezi” 30 Nisan 2019'da tamamlanarak, hizmete girecektir” dedi. 

 Projeye Alanya'nın da büyük destek verdiğine vurgu yapan Ünsal, “Alanya'mıza ve ülkemize önemli katkı sağlayacak projenin gerçekleşmesinde önemli katkıları olan başta Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel, Alanya Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Alanya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sayın Mehmet Şahin ile Savunma Sanayi Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alanya Hizmet Merkezi, Alanya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gazipaşa Kaymakamlığı, SGK Antalya İl Müdürlüğü, HAVELSAN ve ASELSAN ile katkıda bulunan diğer kurum ve kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür ederiz. Alanya’da yapılacak olan ülkemizin ilk Siber Güvenlik Teknoloji Merkezinin Alanya’mız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dileriz” ifadelerini kullandı. 

 Projenin basın danışmanlığını yapan Servet Sipahioğlu da tanıtım toplantısında konuşma yaptı. Sipahioğlu, “Bu proje için yaklaşık 4 yıldır çalışıyoruz. Kimi kapılar bize açıldı, kimi kapılar kapandı. Ancak biz inandık. Gelecekte saldırılar siber şekilde yapılacak. Bunun örneğini İstanbul’da yaşanan elektrik kesintisinde gördük. Bu nedenle projenin önemi büyük” dedi. Sipahioğlu’na konuşmasının ardından katkılarından dolayı plaket verildi. 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki