Radyo TimeRadyo Time

Sıcak çarpmasına dikkat!

Son günlerde artan sıcaklar , nem oranlarının da eklenmesiyle birlikte insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye , sıcak çarpması vakalarının artmasına neden oldu. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nalan Kozacı özellikle çocukların ve yaşlıların bu durumdan olumsuz etkilendiğinin altını çizerek önemli açıklamalarda bulundu.
Bu haber 141 kere okunmuş.10 Ağustos 2020, Pazartesi - 20:29

Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nalan Kozacı Alanya'ya dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistlerin bölgenin sıcaklığına alışkın olmaması ve uyum sağlayamamaları nedeniyle güneş çarpmasına daha çok maruz kaldıklarını bu durumun ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi. Doç. Dr. Kozacı: ”Sıcak çarpması vücut sıcaklığının 40 derece üstüne çıkmasıyla birlikte biyokimsayal süreçlerin bozulması olarak tanımlanır. Çoğunlukla önlenebilir olmasına rağmen, tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilmektedir. Ölüm oranları %10-75 arasında bildirilmiştir.“ diye konuştu.

Sıcak çarpması kimlerde daha sık görülür?

Sıcak çarpması vakalarının en sık kimlerde görüldüğüne dair bilgi veren Doç. Dr. Kozacı: ”5 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üzeri kişilerde, kalp hastalarında, böbrek hastaları, diyabet hastaları, kanser hastaları, tansiyon hastaları, hamilelerde, bazı İlaçları kullananlarda (antidepresanlar, diüretikler, beta-blokerler, antikolinerjikler…), alkol kullanımı olanlarda, aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olan kişilerde, psikolojik ya da psikiyatrik hastalığı olan kişilerde, sürekli ve bilinçsizce diyet yapanlarda, yetersiz sıvı alanlarda sıcak çarpması durumu daha sık görmekteyiz“ dedi.

Peki, sıcak çarpmasına neden olan faktörler nelerdir?

Sıcak çarpmasına neden olan faktörleri açıklayan Nalan Kozacı: ”Güneşe aşırı ve alışmadan maruz kalma durumu, güneş altında ya da sıcak ortamda uzun süre çalışma, güneş altında bırakılmış araba, kapalı ortamlar, plaj, kumsal, hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlar, sıcak havalarda yeterli su içmeme, sıcakta veya güneş altında egzersiz yapma veya yürüme bu durumu tetikleyen olaylar arasında yer almaktadır“ ifadelerini kullandı.

Sıcak çarpmasına karşı önlemler nelerdir?

Doç. Dr. Nalan Kozacı: ”Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalıdır, kapalı mekanların düzenli aralıklarla havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli, sentetik ve terleten kumaşlardan kaçınılmalıdır. Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalıdır. Vücut temiz tutulmalıdır, fırsat buldukça ılık duş alınmalıdır. Uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Her öğünde yeteri miktarda gıda alınmalıdır, Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Ağır yiyecekler, kızartmalar, asitli içecekler, şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır. Günde en az 2,5-3 litre sıvı alınmalıdır. Suyun dışında ayran, soda, hafif kompostolar sağlıklı natiflerdir. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Sıcak veya güneş çarpması geliştikten sonra hasta acil tedavi edilmelidir. Esas tedavi hastayı hızla soğutmaktır. Kişiyi gölge daha soğuk bir alana taşıyarak, giysilerini çıkarıp cildini sürekli olarak ıslatarak olay yerinde soğutmaya başlanmalıdır. Esinti yaratmak için yelpazeleme veya üstü açık bir araçla transport buharlaşma yoluyla soğutmayı artıracaktır. Hasta hastaneye ulaştığında soğutma ve destek tedavisinin bir yoğun bakım ortamında sağlanması en doğrusudur“ diyerek sözlerini noktaladı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 9 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki