Radyo TimeRadyo Time

“Şimdi gelmiş gibi!”

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu, Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelmesiyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.
Bu haber 401 kere okunmuş.27 Aralık 2018, Perşembe - 14:03

Açıklama şöyle:

"Milletlerin tarihinde bazı özel günler vardır. Bu günler, önemlidir ve değerlidir. Türk Milleti’nin tarihinde, birçok özel günün içinde, en belirgin olanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara’ya geldiği 27 Aralık’tır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi Milli Mücadele’nin bir ileri aşamaya taşınması bakımından oldukça dikkat çekicidir.

27 Aralık 1919’da, bundan tam 99 yıl önce; Büyük Gazi, Ankara’ya teşrif ederek; 19 Mayıs’ta Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesini bir volkana dönüştürmüştür. Ankara’da ve esasen tüm yurtta heyecan yaratan bu geliş; Kurtuluş Savaşı’nın merkezini de tayin etmiştir.

23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM açılmış, yeni devletin temeli atılmış ve ulusal egemenlik tek geçerli güç haline getirilmiştir. Dünya tarihinde ilk kez bir milletin kurtuluş mücadelesi, yine o milletin iradesinin tecelli ettiği Millet Meclisi çatısı altında; Meclis açık tutularak, çalıştırılarak ve özgür tartışma ortamı sağlanarak gerçekleştirilmiştir.

27 Aralık 1919’da, Büyük Kurtarıcımız, Büyük Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ankara’ya geldi. Bu geliş, bir yeniden varoluşu, bir yeniden dirilişi, bir yeni devleti, çağdaşlığı ve yurttaşlığı müjdeliyordu.

Tam 99 yıl oldu. Ancak, Büyük Gazi şimdi Ankara’ya gelmiş gibi… Hepimiz heyecanlıyız… Biriz… Diriyiz ve güçlüyüz… Her 27 Aralık, bir diriliş günüdür. Her 27 Aralık, yeniden birlik olma günüdür. Her 27 Aralık, Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le yeniden kucaklaşma; düşünceleriyle, devrim ve ilkeleriyle bütünleşme günüdür.

Şimdi gelmiş gibi…
Bugün gelmiş gibi…
İnanç tazeleme günüdür…
27 Aralık…"

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki