Radyo TimeRadyo Time

Sipahioğlu yok olan tarihe ışık tuttu

Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Kızılcaşehir Kalesini ekranlara taşıyarak gün ışığına çıkartan ATV Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Servet Sipahioğlu’na teşekkür etti. Kaymakam Harputlu, Müze Müdürünü arayarak tarihi kalede gerekli çalışmanın başlatılması talimatını verdi.
Bu haber 234 kere okunmuş.13 Mart 2018, Salı - 13:55

 Alanya Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Servet Sipahioğlu, kimsenin farkında olmadığı tarihi Kızılcaşehir Kalesini ekranlara taşımış ve yetkilileri tarihe sahip çıkmaları hususunda göreve davet etmişti.

 Sipahioğlu’nun yok olan tarihi ekranlara getirmesinin ardından harekete geçen Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Müze Müdürünü arayarak Kızılcaşehir Kalesinin tarihe kazandırılması için gerekli çalışmaların başlatılması talimatını verdi. Harputlu, ayrıca Kızılcaşehir’de akan kaynak suyu ile ilgili de kamuoyuna kazandırılması için gerekli çalışmanın ivedilikle yapılmasını istedi. Kaymakam Harputlu, Kızılcaşehir Kalesi ve unutulmuş kaynak suyunu ekranlara getiren ATV Yönetim Kurulu Başkanı Servet Sipahioğlu’na teşekkür etti. Öte yandan tarihe duyarlı yüzlerce vatandaş Sipahioğlu’nu telefon yağmuruna tutarak, desteklerini ilettiler.

 Kızılcaşehir Kalesinin tarihi kitaplarda yer alması için yetkililere seslenen Sipahioğlu, Tarihi Kızılcaşehir Kalesini sizler için araştırdı. İşte o tarihe ışık tutan bilgiler:

 Milattan önce 2. yüzyılda Alanya kentinin hakimi olan Diototos Tryphon döneminden kalan ve  milattan önce 4. yüzyılda Coğrafyacı Scylax, Alanya’nın ilk ismi olan Corecesium Alanya Kalesinden söz etmiştir. İşte o dönemden kalan ve daha sonra Selçuklular tarafından tadilat ve tamiratı yapılan Alanya Kalesinin uzun yıllar şato olarak kullanılmasının ardından Romalı korsanlar, Alanya Kalesini yapmışlardı. İşte o dönemden kalan Kızılcaşehir Kalesi de daha sonra Bıizanslılar tarafından 1226 ve 1231 yılları arasında yeni bir Alanya Kalesini yapmışlardı. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat dönemin Alanya Kalesi Kumandanı olan Kirfard’dan olan Mahperi Sultanı ile evlendi.

-Haberin videosu için tıklayın!

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 6 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki