Radyo TimeRadyo Time

Soba zehirlenmelerine dikkat!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte birçok evde soba baş köşeyi aldı. Odamızı ve içimizi ısıtan, geçmişten günümüze gelen soba kültürü, yanlış kullanımda can ve mal kaybına neden olabiliyor. Peki soba zehirlenmesinden korunmanın yolları nelerdir?
Bu haber 366 kere okunmuş.18 Ocak 2019, Cuma - 16:24

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Gamze Çalış vatandaşları soba zehirlenmeleri konusunda uyararak korunmanın yollarını anlattı. Uz. Dr. Aliye Gamze Çalış, "Kışın bu soğuk günlerinde birçok vatandaşımızın evinde soba yer almakta ve evlerinin bacası tütmektedir. Geçmişten günümüze kullandığımız ve birçok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer alan soba yanlış kullanımda ise ölüme sebebiyet vermektedir. Çok basit önlemlerle soba zehirlenmesi riskini azaltabilir, keyfini yaşayabiliriz.

Soba yakan vatandaşların dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir?

Her yıl kurallara uygun bir şekilde sobanın kurulması, belirli aralıklarla boru ve baca temizliğinin yapılmasıyla soba zehirlenmesi riski en aza indirgeyebiliriz. Sobadan çıkan karbonmonoksit gazını insanların solunum yoluyla teneffüs etmesi vücutta oksijen oranını azaltmaktadır. Oksijenin azalmasıyla birlikte kişilerde baş dönmesi, bulantı, kusma, bilinç değişikliği, solunumun durması ve ritim bozukluğu gibi belirtileri beraberinde getirmekte ve hayati risk arz etmektedir. 

Soba zehirlenmesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Sobadan çıkan karbonmonoksit gazının tadı ve kokusu yoktur. Soba zehirlenmesi başladığında etrafta kötü koku duyamazsınız. İnsanlar bu yüzden zehirlendiklerini anlamamaktadır. Soba zehirlenmesine maruz kaldığını düşündüğünüz kişiyi öncelikle o ortamdan çıkarıp temiz hava aldırmalısınız. Koku olan odanın camlarını iyice açıp havalandırın. Eğer hastanın solunumu durmuşsa bilen bir kişi tarafından ilk yardıma başlanmalı ve en kısa sürede 112'ye haber verilmelidir. Vücutta oksijen azaldığı için çok kısa bir süre içerisinde hastaya müdahale edilmelidir. 

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak toplumumuzun her daim yanındayız. Sizleri anlıyor ve sağlığınızı en az sizin kadar düşünüyoruz. Bu yüzden lütfen gerekli tedbirleri alınız ve kendinize dikkat ediniz” diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki