Radyo TimeRadyo Time

Subaşı: “Büyükşehir Yasası’nda yeniden düzenleme gerekiyor

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, geçen ay görüşülen Plan ve Bütçe Komisyonu 2020 yılı İçişleri Bakanlığı Bütçe çalışmalarında, dile getirdiği görüşler hakkında Bakan Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi verdi.
Bu haber 335 kere okunmuş.17 Aralık 2019, Salı - 11:44

Kocaeli ve İstanbul örneğinden yola çıkılarak hazırlanan yasa Antalya, Muğla, Konya, Adana gibi tarım ve turizm yapılan kırsal alanı geniş illerimiz için uygun değildir. Büyükşehir Yasasının günümüzde artık pek çok sorunlara yol açtığını ve reform yapılmasının kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Subaşı, komisyon görüşmeleri sırasında Sayın Bakan’a “Kocaeli ve İstanbul örneğinden yola çıkılarak tüm Türkiye’ye uygulanan ve belde belediyelerini bir araya getirmek suretiyle tasarruf elde etmek amacıyla hazırlanan yerel yönetimler reformu, istenilen ve beklenen sonuçları maalesef üretmedi” dedi.

“Köylerde tarım bitme noktasında” 

Subaşı, vatandaşın son derece mustarip olduğunu, köylerde tarımın bitme noktasına geldiğini bu yasayla 2. planda kaldığını belirtmiştir. “Dünyada tüm Demokratik ülkelerde, yerelleşmeyle halka hizmeti en yakın kamu birimlerinde vermek esası benimsenmişken. 6360 sayılı yasa ile oluşturulan Büyükşehirlerde halkın yerel yönetimlerine ulaşması zorlaşmıştır. En yakın birim ilçe belediyesi ve onlarda yetki ve kaynak olmadığından yakınmaktadır. Eskiden Köy Kanunu’nu ile yetkilendirilmiş köy muhtarları bir nevi devleti temsil ediyordu. Köylerimiz köklü bir sosyolojiye sahipti. Belde belediyeleri ve ilçe belediyelerine ulaşabiliyordu.  Bugün için Büyükşehirlere ulaşmak kırsalda yaşayanlar için pahalı ve zordur. Köylerimizde tarım ve hayvancılık ikinci plana atılmış, tarım toprakları ve çiftçilik terk edilmeye başlamıştır. Büyükşehir belediyelerinin hizmet götürmesi giderek zorlaşmış ve fayda-maliyet analizleri olumsuz çıktığı gibi vatandaşlar çaresiz büyükşehirlere göç etmeye ve iş aramaya yönelmiştir” dedi.

“Büyükşehir Yasası yeniden ele alınmalı”

Büyükşehir yasasını yeni baştan ele almak gerektiği belirten Subaşı, Büyükşehir belediyesinin tüm il sınırları içinde ulaşım planlama gibi alt yapı hizmetleri götürmesinin yararları olduğunu ancak “Sayın Bakan ve beraberindeki bürokratlara Büyükşehir Yasası’nın yeniden gözden geçirilmesi konusunda bir çalışma gerektiğini ifade etmişti.

İçişleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Soru Önergesi ile yeni bir yerel yönetim reformu çağrısı yapan Subaşı, soru önergesinde yanlış bir uygulama olarak Kocaeli ve İstanbul örneğinden yola çıkılarak tüm Türkiye’ye uygulanan yerel yönetim reformu sebebiyle“toplamda 30 İl Özel İdaresi ve 559 Belde Belediyesi kapanmıştır. Sadece Antalya’da 539 köy mahalleye dönüştürülmüş, 74 belde belediyesi kapatılmıştır. Oysa 640 kilometrelik sahil şeridine sahip Antalya’da Büyükşehir Belediyesinin hizmet zorluğu ortadadır. Hatta orta vadede, Antalya'nın doğu ilçelerini kapsayan üçer yüz bin nüfuslu Manavgat, Alanya gibi büyük ilçelerin yakın çevresi ile bir büyükşehrin kurulması dahi düşünülmeli, planlanmalıdır.” dedi.

“Köylerde hayvancılık ikinci plana geriledi”

Köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle tarım, hayvancılık  ikinci plana gerilemiş ve köy yaşamı pahalı hale gelmiştir diye vurgulayan Subaşı, sadece tarım değil, tüm sorumluluğun büyükşehirlere bırakılmasıyla, turizm bölgelerinde hizmetlerde aksama yaşanacağını, giderek merkezileşen yerel yönetimler, eskiden kendi ihtiyaçlarını giderebilen köy ve beldeleri, artık sorunlarını Büyükşehir Belediyesiyle çözmek durumunda kalmıştır” dedi.

Öyle ki, Subaşı’nın ifadesiyle “en temel idari birim olan köylerin ve beldelerin, mahalleye çevrilmesi neticesinde, ulaşım, sağlık ve altyapı gibi temel kamu hizmetlerinin Büyükşehirlere bırakılması sonucunu doğurmuştur. Zabıta, mezarlık, cenaze, çöp toplama, ilaçlama, otogar gibi hizmetleri Büyükşehir Belediyesi vermek zorundadır.”

“Hizmette yerellik” anlayışıyla verimliliği artıracak ve vatandaş memnuniyetini sağlayacak düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Subaşı, şu önerilerde bulunarak, Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi istedi.

İlçe Belediyeleri eski statülerine kavuşturularak, büyükşehirlerin yükü hafifletilmelidir. Yüksek nüfusu olan, turizm ya da tarımda büyük önemi haiz belde belediyeleri açılmalı ve aktif hale getirilmelidir. Tarım sektöründe öne çıkan Finike Turunçova, deniz turizminde öne çıkan Serik- Belek ve Alanya- Konaklı ve  Manavgat'ta-Side, Kaş-Kalkan ile yayla turizminde öne çıkan Gömbe, gibi benzer birçok belde belediyelerinin yeniden kurulması faydalı olacaktır. Birçok belde belediyesi hizmet alanları büyükşehirlerin sürgün yeri gibi kullanılarak kaynak israfı artmıştır.

Bu bilgiler ışığında Bakanlık nezdinde farkındalık uyandırmak ve varsa çalışmalar hakkında bilgi amacıyla soru önergesinde şu sorulara yer verildi:

1. 2008 ve 2013 yıllarında yerel yönetimlerde yapılan köklü değişikleri revize etme, tekrardan ele alma konusunda bir çalışma ve planlama yapılmakta mıdır?

2. Büyükşehir Belediyesi Yasasından kaynaklı sorunların tespiti amacıyla ne gibi proje ve çalışmalar yürütülmektedir?

3. Belde belediyelerinin ve köylerin yeniden teşkilatlanması; yeni İl ve İlçelerin kurulması planlanıyor mu?

4. Yerel yönetimlerin yeniden düzenlenmesi yönünde Bakanlığınız nezdinde yürütülen çalışmalar var mıdır?

Etiketler: Hasan Subaşı   Antalya  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki