Radyo TimeRadyo Time

Subaşı Rhodiapolis Antik Kenti Restorasyonunu TBMM’ye taşıdı

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, hatalı restorasyon yapıldığı uzmanlar tarafından ortaya konan Rhodiapolis Antik Kenti Restorasyonunu TBMM’ne taşıdı ve Kültür Turizm Bakanı tarafından yazılı olarak cevaplandırmak üzere 6 sorudan oluşan önergeyi TBMM Başkanlığına verdi.
Bu haber 322 kere okunmuş.18 Temmuz 2019, Perşembe - 12:25

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Subaşı, Kumluca ilçesinde 1892 yılında keşfedilen Rhodiapolis Antik Kenti’nin 2015 yılında Kumluca Belediyesi ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında, Tiyatro ve stoasının (sütunlu galeri) restorasyonu için gerçekleştirilen ihaleyi Yaklaşık 1 milyon 445 bin lira bedelle Er-Bil İnşaat A.Ş. kazandığını hatırlattı. 

2016 yılında tamamlanan restorasyon çalışmaları, yapılan hatalar yüzünden tepki çektiğini söyleyen Subaşı, “Bugün anlaşılıyor ki, yapılan hatalar restorasyonu durdurulan anıt, iç kısmı çelik konstrüksiyon, dışı ise üzerinde fotoğrafının bulunduğu plastik kaplamayla tamamıyla kapatılmış. Geçtiğimiz günlerde fırtına sebebiyle yıkılan bu plastik kaplama, yapılan hatalı restorasyonu bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi. 

İhale süreci, ihale bedelinin karşılanması ve restorasyonun denetlenmesi konusunda basında pek çok farklı ve çelişkili haber yer aldığını da söyleyen Subaşı, şöyle devam etti: “Bir haberde, “Kumluca Belediyesi tarafından ihalesi yapılan ve harcamaları Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından karşılanan Rhodiapolis Antik Kenti’ndeki amfi tiyatro, sahnenin korunması ve Opramoas Anıtının restorasyonu çalışmasının” tamamladığı açıklanmaktadır. 

Bir başka haberde “2015 yılında Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’nün 1 milyon 445 bin TL bedelli ihalesini alan özel firmanın anıtta gerçekleştirdiği hatalı restorasyon” denilmektedir. 

Bir başka haberde ise, “Kumluca Belediyesi ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında” restorasyonun gerçekleştirildi” yazmaktadır. 

Yapılan hatalı restorasyon bir yana bilgi kirliliği nedeniyle kimin muhatap alınacağı konusunda kamuoyunda kafa karışıklığı yaşanmaktadır. 

Bu bilgiler ışığında;

1- 2014 yılında yapıldığı bilinen Rhodiapolis Antik Kenti restorasyonu ihalesine hangi firmalar katılmış ve ne kadar teklif vermişlerdir? 
2- Rhodiapolis Antik Kenti restorasyonu giderleri hangi kurum tarafından karşılanmıştır? 
3- Rhodiapolis Antik Kenti restorasyonu projesini hangi kurumlar hazırlamıştır? 
4- İhaleyi kazanan şirketten, restorasyon konusundaki tecrübesi, gerekli yeterliliği ve uzmanlığı konusunda bilgi ve belge talep edilmiş midir?
5- Hatalı restorasyon nedeniyle, ihaleyi kazanan şirkete karşı hukuki ve cezai ne gibi girişimlerde bulunulmuştur? 
6- Hatalı restorasyon nedeniyle verilen zararın tespiti yapılarak bilimsel rapor düzenlenmiş midir?
7- Opramoas Anıtında bulunan kitabeler ne durumdadır? Hangi Kurumun envanterinde kayıt altına alınmıştır?

Antik Kent hakkında bilgi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde 1892 yılında keşfedilen Rhodiapolis Antik Kenti isminden dolayı Rodoslular’ın kurduğu bir şehir olarak kabul edilir. Çok yakınında bulunan Gagai, Phaselis, Korydalla ve Olympos gibi bölgedeki pek az Rodos kolonisinden birisidir. Kentin en çok dikkat çeken özelliği, küçük taşlardan harçlı veya harçsız olarak inşa edilmiş hala ayakta olan çok sayıdaki yapıdır. Bu yapılardan en önemlisi ise, Opramoas Anıtıdır. Duvarları tamamen kitabelerle dolu olan ve Opramoas’ın bütün resmi ilişkilerinin sıralandığı 64 belgeden oluşma anıt-mezar günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki