Radyo TimeRadyo Time

“Suda spor kas gücünü daha çok artırıyor”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında fonlanan ve Cerebral Palsy Türkiye tarafından 2018 yılı boyunca yürütülen“Adım Adım Gelişiyorum; Sosyalleşiyorum!” projesinin kapanış toplantısı 22 Aralık Cumartesi günü gerçekleşti.
Bu haber 265 kere okunmuş.26 Aralık 2018, Çarşamba - 12:12

Kapanış toplantısı kapsamında gerçekleştirilen “Potansiyeli Keşfet” Panelinde, Avrupa Okçuluk Şampiyonası Birincisi Bahattin Hekimoğlu, Tekerlekli Sandalye Tenisi Milli Takım Sporcusu Takım Kaptanı Ebru Bulgurcu ve Tekerlekli Sandalye Tenisi Quad Milli Takım Sporcusu Fatih Karataş proje katılımcısı çocuklarla, spor yaşamları hakkında bilgiler paylaştı.

“40 Cerebral Palsy’li çocuk 12 hafta boyunca 24 antrenmana girdi”

Adım Adım Gelişiyorum; Sosyalleşiyorum Projesi, Celebral Palsy’li çocuk ve gençlere karada ve suda sportif faaliyetler yaptırarak, bilgi, beceri, yaratıcılık ve girişimcilik kapasitelerinin geliştirilmesi ve sporun Cerebral Palsy’li çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimleri üzerine etkilerinin bilimsel olarak ölçülmesi amacıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında katılımcı çocuklarla karada ve suda 12 hafta boyunca, haftada 2 kez olmak üzere toplam 24 antrenman yapıldı. Antrenmanlara başlamadan önce ve antrenmanlar bittikten sonra, uzman fizyoterapistler ve psikologlar tarafından çocuklara birtakım bilimsel gelişim testleri uygulandı. Bu gelişim testleri sayesinde, sportif faaliyetlerin Cerebral Palsy’li çocuklar üzerinde yarattığı fiziksel ve psikolojik gelişim durumları tespit edildi.

“Suda spor kas gücünü daha çok artırıyor”

“Adım Adım Gelişiyorum; Sosyalleşiyorum!”projesi sonuçlarına göre, kara ve su grubunda olan tüm çocukların kas güçlerinin artarak, ayak bileği ve kalça içi kaslarının spastisitelerinin azaldığı, hareket fonksiyonlarının ve dayanıklılıklarının geliştiği, özellikle su içi spor grubunda kas gücü artışının kara grubuna göre daha fazla olumlu gelişim gösterdiği ortaya çıktı.

Etkinlikte konuşma yapan Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin,“Cerebral Palsy Türkiye olarak, engelli bireylerin toplumla entegre bir biçimde hayatlarını sürdürmeleri için çalışıyoruz. Dileğimiz, Cerebral Palsy’li bireyler başta olmak üzere tüm engellilerin hayatlarını dildikleri gibi yaşayıp, özgür bir biçimde hareket etmeleri. Bu amaç doğrultusunda, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve vakfımız tarafından 2018 yılı boyunca yürütülen “Adım Adım Gelişiyorum, Sosyalleşiyorum!”projesi ile sporun Cerebral Palsy’li çocukların fizyolojik ve psikolojik etkilerini bilimsel olarak araştırmayı hedefledik. Bu sayede Cerebral Palsy’li 40 çocuğumuz iki ayrı grup olarak, su içerisinde ve karada 3 ay düzenli bir şekilde farklı sportif faaliyetlerde bulundu. Amacımız, projeye katılan çocuklarımızın hem sporla tanışmalarını sağlamak, hem de spor dünyasının Cerebral Palsy hakkında bilinçlenmesini sağlamaktı ve bu proje sayesinde amacımıza ulaşmış olduk” dedi.

Programın sonunda, projeye katılan Cerebral Palsy’li çocuklara ve proje kapsamında destek olan gönüllülere sertifikaları verildi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki