Takım tezgahları sektöründe yıl sonu ihracat hedefi 580 milyon Dolar

Makineleri yapan makineler olarak tanımlanan takım tezgahları sektöründe ilk yarıyıl ihracat rakamları açıklandı.
Bu haber 155 kere okunmuş.06 Eylül 2019, Cuma - 12:27

TİAD Başkanı Fatih Varlık, sektörün 2019’un ilk altı ayında 280 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 71 olduğunu kaydetti. Almanya, ABD ve Rusya'nın en çok ihracat yapılan ülkeler arasında olduğunu belirten Başkan Varlık, “Yerli makine kullanımı yüzde 15’ten yüzde 25’e çıkartılabilirse ithalat bağımlılığımız düşecektir. Bunun yanı sıra yerli takım tezgahı üretim kapasitemiz de artacağından ihracat miktarımızda çok ciddi bir artış söz konusu olacaktır” dedi.

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), sektörün ilk yarıyıl verilerini açıkladı. TİAD Başkanı Fatih Varlık, 2019’un ilk yarıyılında sektörün ihracatının 280,8 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Sanayi endeksindeki dalgalanmaya rağmen yılı 580 milyon dolarlık bir ihracatla kapatmayı hedeflediklerini kaydeden Varlık, sektörün alt kırılımlarındaki artış ve düşüşler hakkında da bilgi verdi.

Metal işleme makineleri ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,6’lık, kesici takımlarda yüzde 13,4’lük, kalite kontrol / ölçüm cihazlarında ise yüzde 4,2’lik artış yaşandığını dile getiren Varlık, metal şekillendirme makineleri ile takım tutucularında ise düşüş yaşandığını ifade etti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 1 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki